پرداخت عوارض آزادراه با اپلیکیشن دیجی‌پی

مزایای پرداخت عوارض با اپلیکیشن دیجی‌پی

عوارض خودرو شامل عوارض طرح‌های ترافیکی تهران (تهران من)، عوارض آزادراهی و عوارض سالیانه است که می‌توانید برای پرداخت اینترنتی آن‌ها از طریق اپلیکیشن دیجی‌پی اقدام کنید، هم‌چنین به ازای پرداخت عوارض جاده‌ای هدیه بگیرید. پرداخت آنلاین عوارض راه‌ها بسیار ساده و آسان است و در کمتر از چند دقیقه انجام می‌شود. پرداخت آنلاین عوارض بزرگراه از اتلاف وقت شما جلوگیری می‌کند، زیرا پرداخت عوارض جاده‌ای از طریق خودپرداز کاری زمان‌بر است. همچنین در پرداخت عوارض جاده‌ای از طریق اپلیکیشن دیجی‌پی رسید الکترونیک برای شما ارسال می‌شود که کاری نیک در جهت حفظ منابع محیط‌زیست است ولی در پرداخت از عوارض جاده‌ای از طریق خودپرداز رسید کاغذی تولید می‌شود.

اپلیکیشن دیجی‌پی این امکان را به شما می‌دهد پیش از سفر برای پرداخت الکترونیکی عوارض اتوبان اقدام کنید زیرا عدم پرداخت عوارض جاده سبب جریمه‌ی پلاک شما می‌شود. برای جلوگیری از این جریمه فقط کافی است شماره پلاک خودروی خودتان را وارد اپلیکیشن دیجی‌پی کنید و استعلام عوارض جاده‌ای خود را بگیرید و برای پرداخت آنلاین آن عمل کنید. در اپلیکیشن دیجی‌پی این امکان وجود دارد که اطلاعات مربوط به پلاک خود را ذخیره کنید و هر دفعه بدون نیاز به وارد کردن دوباره‌ی اطلاعات استعلام بدهی پلاک خود را بگیرید.

نحوه‌ی پرداخت عوارض جاده‌ا‌ی از طریق اپلیکیشن دیجی‌پی

برای پرداخت عوارض جاده‌ای از طریق اپلیکیشن دیجی‌پی، باید به بخش «عوارض جاده‌ای» بروید و اطلاعات پلاک و نوع خودرو خود را وارد کنید. پس از این کار گزینه‌ی ذخیره‌ی پلاک و ادامه را انتخاب کنید، اگر بدهی برای پلاک شما وجود نداشته باشد پیام «هیچ بدهی برای وسیله‌ی نقلیه‌ی وارد شده در سیستم راهور ثبت نشده است.» نمایش داده می‌شود.

اگر بدهی برای پلاک شما وجود داشته باشد، جزییات مربوط به بدهی برای شما نمایان می‌شود و می‌توانید برای پرداخت قبض آن اقدام کنید. پرداخت عوارض جاده‌ای در اپلیکیشن دیجی‌پی از طریق تمامی کارت‌های بانکی امکان‌پذیر است. برای پرداخت باید اطلاعات مربوط به رمز دوم، تاریخ انقضا و کد اعتبارسنجی (Card Validation Value به‌اختصار CVV2) کارت بانکی خود را داشته باشید تا بتوانید در کمتر از چند دقیقه پرداخت قبض خود را انجام دهید.

سوالات متداول

آیا عوارض سالیانه متفاوت از عوارض آزادراه‌ است؟

بله، عوارض سالیانه به شهرداری پرداخت می‌شود در حالی که پرداخت عوارض آزادراه‌ها‌ به‌صورت حضوری و غیرحضوری در هنگام تردد خودرو در جاده‌ها صورت می‌گیرد.

چه موقع می‌توانم عوارض اتوبان را پرداخت کنم؟

می‌توانید قبل از رسیدن به اتوبان عوارض خود را پرداخت کنید. این امکان تا ۱۰ روز قبل از رسیدن به عوارضی مورد نظر امکان پذیر می باشد. به محض رسیدن به عوارضی دوربین، پلاک شما را خوانده و با پرداخت ثبت شده شما کنترل و بررسی می گردد.

برای استعلام و پرداخت عوارض جاده‌ای خودرو به چه اطلاعاتی نیاز است؟

تنها به شماره پلاک خودرو نیاز است.

آیا می‌توان برای استعلام و پرداخت عوارض جاده‌ای خودروی دیگران از طریق اپلیکیشن دیجی‌پی اقدام کرد؟

با داشتن شماره پلاک هر خودرو می‌توان برای استعلام و پرداخت عوارض اقدام کرد.

مزیت پرداخت آنلاین عوارض جاده‌ای چیست؟

پرداخت اینترنتی عوارض جاده‌ای از طریق اپلیکیشن دیجی‌پی در سراسر آزادراه‌های کشور امکان‌پذیر است و می‌توان به‌وسیله‌ی آن بدون توقف تا مسیر رفت.

پرداخت عوارض جاده‌ای از طریق اپلیکیشن دیجی‌پی برای کدام وسایل نقلیه امکان‌پذیر است؟

با اپلیکیشن دیجی‌پی می‌توانید استعلام عوارض جاده‌ای ماشین‌های سواری، وانت و مینی‌بوس، کامیونت، اتوبوس و کامیون دو محور، کامیون سه محور و تریلی را بگیرید و در هر لحظه برای پرداخت قبض آن‌ها اقدام کنید.

برای پرداخت عوارض جاده‌ای خودرو با کارت بانکی به چه اطلاعاتی نیاز است؟

برای پرداخت عوارض جاده‌ای خودرو به رمز دوم، تاریخ انقضا و کد اعتبارسنجی (Card Validation Value به‌اختصار CVV2) کارت بانکی نیاز است.

پرداخت عوارض به صورت آنلاین چه تفاوتی با پرداخت تگ‌های برچسبی دیگر که بر روی شیشه‌های ماشین می‌چسبانیم دارد؟

با پرداخت این عوارض بصورت آنلاین دیگر نیازی به چسباندن برچسب نیست و دوربین موجود در گیت عوارضی پلاک شما را خوانده و با استفاده از آن پرداخت شما را بررسی می‌کند.

چه شماره پلاک‌هایی می‌توانند در اپلیکیشن دیجی‌پی عوارض آزادراه را بپردازند؟

تمامی پلاک‌های حروف الفبا بعلاوه پلاک معلولین و پلاک‌های (S(Service

چرا نوع خودرو من در لیست خودوهای درون اپلیکیشن نیست؟

احتمالا خودروی شما در این اتوبان اجازه تردد ندارد. هم‌چنین ممکن است در بازه‌های زمانی مختلف اجازه تردد به نوع خودرو شما داده نشده است. یا اینکه اپلیکیشن از نوع خودروی شما پشتیبانی نمی‌کند.

اگر پرداخت کردم ولی از آن عوارضی عبور نکردم چه ‌می‌شود؟

درصورتیکه پرداخت کنید تا ۱۰ روز فرصت دارید از آن عوارضی تردد کنید. در غیراین صورت هزینه به حساب شما برگشت داده نخواهد شد.

آیا ‌می‌توانم بعد از عبور از عوارضی هزینه را پرداخت کنم؟

با عبور از یک عوارضی درصورتیکه هزینه آن را پرداخت نکرده باشید یک پیامک اطلاع رسانی از سازمان راه به شماره شما (شماره ای که در زمان شماره گذاری خودرو به پلاک شما اختصاص داده شده است) ارسال می‌شود و ۲۴ ساعت زمان دارید تا هزینه عوارضی را پرداخت کنید. در این بازه زمانی می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن عوارض خود را پرداخت کنید و مانع از جریمه شدن بشوید.