طلا به دلیل ارزش مادی خود به عنوان یک فلز گرانبها در جهان شناخته می‌شود. هزاران سال است که این فلز زرد و زیبا به عنوان وسیله‌ای زینتی و تجاری استفاده می‌شود. جالب است بدانید سکه‌های حاوی طلا در حدود 650 سال قبل از میلاد ظاهر شدند و اولین سکه‌های خالص نیز در زمان فرمانروایی کرزوس پادشاه لیدی حدود 100 سال بعد ضرب شدند. با این حال علیرغم گذشت قرن‌ها، مردم هنوز هم به دلایل مختلف به نگهداری طلا علاقمند هستند و علاوه بر آنکه از آن به عنوان وسیله‌ای زینتی استفاده می‌کنند، بر روی آن سرمایه‌گذاری نیز می‌کنند. اما آیا سرمایه‌گذاری بر روی فلز زرد درست است؟ یا بهتر است سوال خود را اینگونه مطرح کنیم که طلا برای سرمایه گذاری خوب است یا بد؟ اگر این سوال برای شما نیز پیش آمده است، با این نوشته همراه شوید تا به جواب سوال خود برسید.

 

سرمایه گذاری در طلا، ریسک‌ها و سودها

سرمایه‌گذاری در هر زمینه‌ای دو روی متفاوت دارد، یک روی آن ریسک و ضرر است و روی دیگر آن سود. طلا نیز از این قاعده مستثنی نیست و عوامل تعیین کننده سود و زیان سرمایه‌گذاری بر روی طلا، به اهداف سرمایه‌گذاری، افق زمانی و در نهایت، استراتژی سرمایه گذاری شما بستگی دارد.

با این حال برخی معتقدند که طلا به دلایلی، منبع خوبی برای سرمایه گذاری نیست. این دلایل عبارت است از اینکه:

  1. 1.بازده طلای فیزیکی معمولا ضعیف است. به عنوان مثال، اگر جواهرات خریداری ‌کنید، ممکن است هنگام فروش آن سود زیادی نکنید. یکی از دلایل این موضوع، اجرت بسیار بالای جواهرات است که قیمت نهایی آن را بالا می‌برد.
  2. 2.ذخیره ایمن طلای فیزیکی می‌تواند دشوار باشد، زیرا در برابر سرقت آسیب‌پذیر است. البته در این مورد طلای دیجیتال یا خرید صندوق‌های طلا که در بورس عرضه می‌شود، می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای سرمایه گذارانی باشد که می‌خواهند از مزایای مشابه بدون نگرانی‌های امنیتی برخوردار شوند.
  3. طلای فیزیکی منبع درآمد ثابت نیست. شما آن را می‌خرید و می‌فروشید، اما مانند سهامی که در طول زمان می‌تواند سود مرکب داشته باشد، سود مرکب دریافت نمی‌کنید. سود مرکب به معنای تعلق گرفتن سود بر روی سود است. مثلا شما سهمی را در بورس خریداری می‌کنید و روز اول 5 درصد می‌کنید. روز دوم اگر دوباره سود کنید، سود شامل اصل پول و 5 درصد سود روز اول نیز می‌شود.

علیرغم دلایلی که مخالفان سرمایه گذاری بر روی طلا عنوان کرده‌اند، برخی از افراد نیز معتقدند که این روش، منبع خوبی برای سرمایه‌گذاری است. دلایل این افراد شامل موارد ذیل است:

 

ارزش تاریخی طلا

برخلاف ارز، سکه یا سایر دارایی‌ها، طلا ارزش خود را در طول سالیان مختلف حفظ کرده است. مردم طلا را راهی برای انتقال و حفظ ثروت خود از نسلی به نسل دیگر می‌دانند. از زمان‌های قدیم، مردم برای خواص منحصر به فرد این فلز گرانبها ارزش قائل بوده‌اند. طلا خورده نمی‌شود، می‌توان آن را روی شعله معمولی ذوب کرد و کار با آن مانند مهر زدن به آن آسان است. علاوه بر این، طلا برخلاف سایر عناصر دارای رنگ منحصر به فرد و زیبایی است. از این رو حتی در بدترین شرایط نیز طلا جز فلزاتی بوده است که برای آن تقاضا وجود داشته است.

طلا و سرمایه گذاری

پوشش تورمی 

طلا از لحاظ تاریخی یک محافظ عالی در برابر تورم و یا کاهش ارزش پول بوده است، زیرا قیمت آن با افزایش هزینه‌های زندگی افزایش می‌یابد. طی 50 سال گذشته، سرمایه گذاران شاهد افزایش قیمت این فلز زرد بوده‌اند. این در حالیست که سایر منابع سرمایه‌گذاری مانند بازار سهام بارها سقوط کرده و با کاهش ارزش خود مواجه شده‌اند. یکی از دلایل این موضوع این است که طلا توانسته است همواره ارزش اصلی و اولیه خود را حفظ کند، بنابراین مردم زمانی که ببینند پول‌شان ارزش خود را از دست می‌دهد، به سرمایه گذاری در طلا تشویق می‌شوند.

 

طلا به عنوان یک پناهگاه امن

در بحران‌های سیاسی و اقتصادی کشورها، طلا آزمون خود را گذرانده و نشان داده است که منبع خوبی برای سرمایه گذاری است. سرمایه گذارانی که در بحران‌های سیاسی و اقتصادی طلا در اختیار داشتند، توانسته‌اند با موفقیت از ثروت خود محافظت کنند و حتی در برخی موارد، از این فلز ارزشمند برای فرار از آشفتگی‌ها، فقر و بحران مالی استفاده کنند. در نتیجه، هر زمان که رویدادهایی وجود داشته باشد که به نوعی حکایت از عدم اطمینان اقتصادی یا سیاسی در بعد جهانی و یا منطقه‌ای بدهد، سرمایه گذاران اغلب طلا را به عنوان یک منبع امن، خریداری می‌کنند.

 

امکان سرمایه‌گذاری در طلا برای اکثر افراد

طلا در وزن و مدل‌های مختلف عرضه می‌شود. از این رو امکان خرید و سرمایه گذاری بر آن توسط هر فردی با مبالغ متفاوت امکان‌پذیر است. تا جایی که برخی از مدل‌ها با وزن 1 گرم و حتی کمتر نیز فروخته می‌شود. از این رو نه تنها امکان خرید کمترین وزن طلا امکان‌پذیر است، حتی محدودیتی در خرید آن وجود ندارد. در حال حاضر امکان خرید انواع کالای قسطی از جمله طلا نیز فراهم است که کار را راحت‌تر از قبل می کند.

 

عدم نیاز به دانش و تخصص خاص

برخلاف سایر منابع سرمایه‌گذاری که نیازمند حداقل دانش و اطلاعات است، سرمایه‌گذاری در طلا، نیاز به دانش و تخصص خاص ندارد. از این رو افراد با کمترین سواد و اطلاعات نیز می‌توانند اقدام به خرید طلا  نمایند. هر چند در این مورد لازم است همه افراد مراقب باشند که گرفتار کلاهبرداران نشوند.

 

خرید آسان طلا

برخلاف برخی از منابع سرمایه‌گذاری که نیازمند صرف زمان برای امور اداری و یا تکمیل فرایند خرید است، خرید طلا به آسانی صورت می‌گیرد. شما با مراجعه به مراکز فروش معتبر، می‌توانید مدل و وزن طلای مورد نظر خود را تعیین کنید و آن را خریداری نمایید. علاوه بر این امروزه با گسترش اینترنت و مراکز خرید آنلاین، امکان خرید به صورت آنلاین نیز امکان‌پذیر است. در این روش شما با انتخاب مدل و پرداخت آن با درگاه پرداخت هوشمند و البته با امنیت بالا، می‌توانید بسیار سریع و راحت، مبلغ خرید را واریز کنید و بعد از مدتی طلای مورد نظر خود را دریافت نمایید. البته در این مورد لازم است از صحت و درستی مراکز خرید آنلاین مطلع باشید تا در دام کلاهبرداران مجازی گرفتار نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *