کیف پول الکترونیکی چیست؟

کیف پول الکترونیکی (E-Wallet) یا کیف پول دیجیتال چیست و چه مزایا و قابلیت‌هایی دارد؟ کیف پول الکترونیکی درواقع یک سرویس پرداخت مبتنی بر مدل تجارت الکترونیک یا همان E-Commerce است که امکان انجام تراکنش‌های آسان‌تر مالی را برایتان فراهم می‌کند. به عبارت دقیق‌تر، کیف پول الکترونیکی، یکی از قابلیت‌هایی است که اپلیکیشن‌های پرداخت موبایلی در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

از زاویه دیگر، کیف پول الکترونیکی را می‌توان یک حساب یا اکانت مالی مجازی دانست که پول به‌صورت دیجیتال در آن ذخیره می‌شود. این حساب مجازی از سوی کاربر به میزان مشخص شارژ می‌شود و کاربر می‌تواند با استفاده از اعتبار موجود در آن، بدون نیاز به وجه نقد یا کارت بانکی، هزینه خرید کالاها و خدمات را بپردازد. با کیف پول الکترونیکی، دیگر نیازی به حمل پول نقد نیست و هر تراکنشی را می‌توانید ظرف چند ثانیه و به‌سادگی هرچه ‌تمام‌تر انجام دهید.

با پیشرفت باورنکردنی فناوری، حالا گوشی‌های هوشمند، بیش از هر زمان دیگری در زندگی روزمره اهمیت دارند. این گوشی‌ها به لطف بهره‌مندی از جدیدترین قابلیت‌های اجرایی و ارتباطی، تقریباً همه ابعاد زندگی انسان‌ها را در قاب کوچک خود جای داده‌اند و تصور زندگی بدون آن‌ها، حالا دیگر به معنای واقعی کلمه، محال به نظر می‌رسد. اگر روزی گمان می‌کردیم که کامپیوترهای خانگی و لپ‌تاپ‌ها، نزدیک‌ترین پیوند بین انسان و فناوری هستند، گوشی‌های هوشمند خیلی زود نشان دادند که چقدر اشتباه می‌کردیم.

حالا و در عصر تحول دیجیتال، گوشی‌های هوشمند، حلقه اصلی اتصال بین انسان‌ها و فناوری هستند و همه خدمات الکترونیکی در بستر آن‌ها تعریف و ارائه می‌شوند و این روند بی‌تردید ادامه خواهد یافت.

ورود کیف پول دیجیتال به عرصه پرداخت، می‌تواند فصل جدیدی از خدمات پرداخت الکترونیکی باشد. فصل جدیدی که پتانسیل بالقوه زیادی در ارائه قابلیت‌ها و امکانات متنوع و ارزش‌افزا به کاربران دارد.

مزایای کیف پول الکترونیکی

کیف پول الکترونیکی علاوه بر سرعت و سهولت انجام تراکنش‌های مالی، مزایای زیادی برای کاربر فراهم می‌کند که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

۱٫امنیت بیشتر

برای خرید با کیف پول الکترونیکی، نیازی به وارد کردن اطلاعات کارت‌های بانکی‌تان ندارید. این یعنی فرایند خرید با کیف پول دیجیتال، بسیار امن است و هیچ خطری متوجه اطلاعات مالی حساس شما نیست. ضمناً کیف پول الکترونیکی برخلاف کیف پول‌های فیزیکی، نه گم می‌شود و نه کسی می‌تواند وجه موجود در آن را بدزدد!

۲٫مشوق‌های مالی

اغلب شرکت‌ها برای ترغیب کاربران و مشتریان به استفاده از کیف پول الکترونیکی، به ازای انجام هر تراکنش، مشوق‌ها یا پاداش‌هایی را برای آن‌ها منظور می‌کنند که ارائه تخفیف در انجام تراکنش، افزایش امتیاز اعتباری و … نمونه‌هایی از این پاداش‌ها هستند. این یعنی با استفاده از یک کیف الکترونیکی می‌توانید بی‌آنکه تغییری در رفتار خریدتان ایجاد کنید، از مزایای اقتصادی بهره‌مند شوید.

۳٫تسهیل رصد تراکنش‌های مالی

هر کیف پول الکترونیکی، به ازای هر فعالیتی که انجام می‌دهید، گزارشی را به شما ارائه می‌دهد. به همین دلیل، وقتی همه فعالیت‌های مالی‌تان از طریق کیف پول الکترونیکی انجام شود، به گزارشی کامل و یکدست از تراکنش‌های مالی مختلف دسترسی خواهید داشت. درنتیجه مخارجتان را بهتر رصد می‌کنید که این می‌تواند به اموری مثل بودجه‌بندی یا مدیریت هزینه‌های شخصی کمک زیادی کند.

۴٫انتقال سریع وجه

از کیف پول الکترونیکی، فقط برای عملیات خرید و پرداخت وجه استفاده نمی‌شود بلکه انتقال وجه، یکی دیگر از قابلیت‌های ارزشمند آن است. درست مثل عملیات پرداخت، انتقال وجه از کیف الکترونیکی نیز در کمتر از چند ثانیه صورت می‌گیرد. نکته مهم‌تر آنکه برخلاف انتقال وجه از طریق کارت‌های بانکی که بابت آن‌ها، کارمزد اخذ می‌شود، فرایند انتقال از طریق کیف پول الکترونیکی، کاملاً رایگان است که این خود یکی دیگر از جنبه‌های مقرون‌به‌صرفه و جذاب استفاده از آن است.

کیف پول دیچی‌پی

همان‌طور که گفتیم کیف پول دیجیتال، قابلیتی است که روی بعضی اپلیکیشن‌های پرداخت موبایلی ارائه می‌شود. اپلیکیشن دیجی‌‌پی یکی از همین برنامه‌های تحت وب است که در کنار ارائه طیف گسترده‌ای از خدمات و امکانات، یک کیف پول الکترونیکی را برای کاربر ایجاد می‌کند. می‌توانید در همان ابتدای کار با اپلیکیشن، آن را شارژ کرده و برای انجام انواع عملیات پرداخت، از کارایی، امنیت، سرعت و سهولت آن لذت ببرید. اگر هم قصد ارسال وجه به کیف پول دیگران را داشته باشید، می‌توانید تنها با وارد کردن شماره تلفن فرد یا افراد موردنظری که آن‌ها نیز از کیف پول استفاده می‌کنند، از کیف پول خودتان برای آن‌ها اعتبار بفرستید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.