چهره‌های جدید پرداخت موبایلی

پرداخت موبایلی یک اصطلاح گسترده است. تکنولوژی‌های جدید زیادی برای تغییر نحوه‌ی عملکرد ما در معاملات به وجود آمده‌اند. برخی از تکنولوژ‌های پرداخت روی اتصال یکپارچه‌ی گوشی موبایل به زیرساخت‌ها پرداخت موجود متمرکز شده‌اند.

NFC پیشرو در خدمات پرداخت آنلاین

NFC در واقع همان Near Field Communication است و همان‌طور که از نام‌اش پیداست، به معنای ارتباطات مخابراتی در فواصل بسته و کوتاه است. در ابتدا NFC روش چندان مطمئن و باثباتی نبود، اما امروز به عنوان یکی از روش‌های پیشرو در پرداخت شناخته می‌شود. در این مسیر، ظهور HCE به طور چشم‌گیری از پیچیدگی روند پرداخت برای کسانی که از روش NFC استفاده می‌کردند، کاست. HCE در واقع کانالی به منظور ارتباط با NFC است. به این ترتیب، کاربران می‌توانند بدون نیاز مستقیم و فیزیکی به EMV یا همان کارت‌های Europay, MasterCard & Visa پرداخت را با استفاده از گوشی همراه خود انجام دهند.

بازگشت به کدهای QR

چشم‌گیرترین رشد در پرداخت‌های تلفن همراه، کدهای QR بوده است. تا امروز چین سهم زیادی در توسعه و استفاده از کدهای QR داشته است. پلتفرم‌های مبتنی بر QR مانند AliPay و WeChat Pay در واقع به نوعی پدیده‌ی فرهنگی و اجتماعی بوده‌اند. معاملات این پلتفرم‌ها در سال ۲۰۱۶ نزدیک به ۵٫۵ تریلیون دلار بوده و اساسا باعث شد استفاده از پول نقد تا حد زیادی در بسیاری از مناطق شهری منسوخ شود.

با این حال، موفقت کدهای QR تنها محدود به کشورهای آسیایی نمی‌شود. در واقع، بزرگ‌ترین پلتفرم‌های پرداخت موبایلی خرده‌فروشی از طریق تکنولوژی اسکن نوری مانند کدهای QR و بارکد انجام می‌شود. کمپانی‌هایی مانند Walmart و Starbucks از مجموعه‌های بزرگی هستند که به شکل گسترده از این روش استفاده می‌کنند. به همین دلیل است که بسیاری از خرده‌فروشان در سراسر جهان سعی دارند تا از سادگی و انعطاف‌پذیری کدهای QR در محل فروش خود استفاده کنند.

پرداخت نامرئی با بلوتوث کم‌انرژی

پرداخت‌های موبایلی بلوتوثی از امواج رادیویی برای انتقال اطلاعات استفاده می‌کنند. توسعه‌دهندگان بلوتوث، سنسورهای کوچکی برای پرداخت موبایلی ایجاد کرده‌اند. از آن‌جا که این سنسورها انرژی کمتری نسبت به حد معمول مصرف می‌کنند، با نام بلوتوث کم‌انرژی یا BLE (Bluetooth Low Energy) شناخته می‌شوند. در حالی که فروشندگان از روش‌های پرداخت جدید و سریع استقبال می‌کنند، به نظر می‌رسد BLE یکی از روش‌های محبوب و همه‌گیر در میان سایر روش‌های پرداخت باشد.

توکن‌سازی، یکپارچه‌سازی امنیت پرداخت موبایلی

توکن‌سازی (Tokenization) به معنای فرآیند تبدیل اشیا به دارایی‌های دیجیتالی است. صرف‌نظر از روش پرداخت، تکنولوژی توکن‌سازی عاملی اساسی در رمز‌گذاری نقل‌وانتقالات موبایلی است. توکن‌سازی می‌تواند به امنیت نقل‌وانتقالات از طریق گوشی با تکنولوژی‌های مختلفی مانند NFC، BLE یا کدهای QR کمک کند. همچنین با استفاده از این روش خطر کلاهبرداری از حساب‌های بانکی هم کاهش پیدا می‌کند.

همان‌طور که تکنولوژی‌های پرداخت در حال ظهور و توسعه هستند، روش‌های پرداخت کاربران هم خواه‌ناخواه تغییر می‌کند. بهبود امنیت پرداخت کلید ایجاد اعتماد در مشتریان است تا بتوانند با اطمینان روش‌های پرداخت هوشمند جدید را انتخاب کنند. نکته‌ی مهم این است که قدرت پرداخت‌های موبایلی تنها به ساده‌سازی فرآیندهای پرداخت موجود محدود نمی‌شود. با توسعه و رشد پرداخت‌های موبایلی شاهد تجربه‌ی کاربری جدید، پیشرفته و یکپارچه در پرداخت هزینه‌ها خواهیم بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − seventeen =