ورود مجلس شورای اسلامی به حوزه خرید و فروش ارزهای دیجیتال

چند وقتی است توجه ارکان مختلف مجلس شورای اسلامی به بازار خرید و فروش رمز ارز در کشور جلب شده و گه‌گاه صحبت‌هایی درباره جلوگیری از فعالیت صرافی‌های آنلاین ارز دیجیتال یا اعمال محدودیت‌ها یا تعیین مقرراتی برای فعالیت در این بازار از دل مجلس شنیده می‌شه.

اما این صحبت‌ها تا چه حد می‌تونه بر آینده بازار رمز ارز در ایران تأثیر بگذاره؟ در ادامه تحلیل دیجی‌پی از این ورود ناگهانی مجلس به بازار ارز دیجیتال را بخوانید.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای مورخ چهارشنبه، ۲۲ اردیبهشت خطاب به عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی و فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی، خواستار مسدودسازی درگاه پرداخت الکترونیکی صرافی‌های ارز دیجیتال داخلی شد.

محمدباقر قالیباف در این نامه آورده که با ظهور پدیده بلاک‌چین و رمزارزها، مطالعات‌ آینده‌پژوهشی در این زمینه انجام شده و بسیاری از اون‌ها آینده رو متعلق به این فناوری می‌دونن، اما به‌عقیده او ایرادات مهمی در منطق کار رمزارزها وجود داره، از جمله غیرمتمرکزبودن اون‌ها و تقابل با حاکمیت پول‌های ملی و نظم اقتصادی و ایجاد بستری برای فعالیت‌های غیرقانونی.

قالیباف در ادامه ارز دیجیتال رو پدیده مبهمی دونسته و با اشاره به هویت نامعلوم ساتوشی ناکاماتو، طراح اصلی پروتکل بیت‌کوین، گفته: «حتی طراح ایده آن هم خود را معرفی نکرده و در نهایت ممکن است به یک انتقال ثروت بزرگ از سوی برخی کشورها و فعالان اقتصادی جهان به‌سمت عده‌ای دیگر منجر شود که این پدیده را به سرنوشت بدی دچار سازد».

«انتقال ثروت به‌سمت عده‌ای» از نکته‌های قابل‌توجه نامه او خطاب به مسئولین اقتصادی کشور است و در ادامه راهکار اون رو عدم‌ارائه درگاه پرداخت الکترونیکی به صرافی‌های ارز دیجیتال دونسته. وی در یکی از بندهای نامه سه‌صفحه‌ای خود این‌طور نوشته: «یکی از دغدغه‌های مهم فعالان اقتصادی و نمایندگان مجلس این است که با وجود غیر مجاز بودن صرافی‌های دیجیتال در حالیکه بانک مرکزی در اسفند ۱۳۹۹ به دارندگان مجوز پرداخت یاری اعلام کرده است که از ارائه درگاه پرداخت به این سایت‌ها خودداری نمایند همچنان شرکت‌های اصلی ارائه دهنده درگاه پرداخت تحت نظارت شاپرک به ویژه در قالب IPG به این سایت‌ها خدمات می‌دهند».

به‌فاصله یک روز از ارسال این نامه، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس هم در ارتباطی تصویری با بخش خبری ساعت ۲۱ شبکه یک سیما، خواستار ضابطه‌مند شدن فعالیت رمزارزها در داخل کشور شده و گفت روزانه بین سه تا پنج‌هزار میلیارد تومن ارز دیجیتال در ایران خریدوفروش می‌شه و بانک مرکزی باید به این مسئله ورود کنه.

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی، در این ارتباط تصویری گفت باید رمزارزها رو مدیریت کنیم. پورابراهیمی این رو هم اضافه کرده که حذف ارزهای دیجیتال از فضای تصمیم‌گیری کلان، به صلاح کشور نیست.

گویا فعالیت معامله‌گران رمزارز و صرافی‌های آنلاین ایرانی از ماه‌ها پیش موضوع بحث در کمیسیون اقتصادی مجلس بوده، چون این نماینده مجلس گفته کمیسیون اقتصادی گزارش خودش رو در قالب دو سرفصل تنظیم کرده که گزارش اولی درباره ماهیت تولید رمزارز در داخل کشور و ایجاد فعالیت‌های عملیاتی در این حوزه است.

نکته قابل‌توجه اینکه پورابراهیمی در این بخش خبری تأکید کرده گزارش این کمیسیون اقتصادی قرار چارچوب قانونمند مشخصی برای فعالیت رمزارز‌ها در نظر بگیره تا در شرایط تحریمی، از این ظرفیت برای کمک به منابع ارزی کشور استفاده بشه.

وی به فعالیت وب‌سایت‌ها و صرافی‌های آنلاین داخلی بدون نظارت بانک مرکزی در حوزه ارزهای دیجیتال با منشاء خارجی اشاره کرده و گفته برآورد اعضای کمیسیون اقتصادی حاکی از اونِ که روزانه بین سه تا پنج‌هزار میلیارد تومن در این وب‌سایت‌ها خریدوفروش می‌شه و به همین خاطر ضابطه‌مندکردن فعالیت اون‌ها ضروری، و مسئولیت اون با بانک مرکزی است.

همه این‌ها در حالی است که هم‌زمان با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی بسیاری از کسب‌وکارها، و همین‌طور ضررهای هنگفت سرمایه‌گذاران در بورس داخلی، تعداد قابل‌توجهی از مردم برای جبران ضرر و زیان‌ها به بازار ارزهای دیجیتال روی آوردن و به نظر می‌رسه ورود نهادهای قانون‌گذاری به این حوزه، هرچند فعالیت‌ها رو قانونمند می‌کنه، اما باعث دلسردی بسیاری از کسانی می‌شه که به امید جبران ضررهای ناشی از تعطیلی کسب‌وکارها و ازدست‌دادن سرمایه در بورس، وارد این بازار جدید شده‌اند.

پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی در نهایت بر لزوم ارتقای ظرفیت‌های تولید رمزارز‌ها در ایران هم تأکید کرده و گفته این طرح در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس است تا ضوابط قانونی رو برای فعالیت‌های اقتصادی رمزارز‌ها در کشورمان ایجاد کنن.

حالا باید منتظر موند و دید تذکرات رئیس مجلس شورای اسلامی به بانک مرکزی و دولت و همین‌طور بررسی‌های کمیسیون اقتصادی مجلس در حوزه خریدوفروش ارزهای دیجیتال و فعالیت صرافی‌های آنلاین در ایران، تا کجا پیش می‌ره و چه تأثیری بر روند این بازار در داخل کشور می‌گذاره.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ten − 4 =