درباره‌ی کیف پول بلاک چین چه می‌دانید؟

میلیون‌ها نفر از کیف پول‌های ارزهای رمزنگاری شده استفاده می‌کنند. اما هم‌چنان سوء برداشت‌های قابل توجهی درباره‌ی نحوه‌ی کار با آنها وجود دارد. برخلاف کیف پول‌های سنتیِ جیبی، کیف پول‌های دیجیتال، ارز ذخیره نمی‌کنند. در حقیقت، ارزها به هیچ عنوان در یک موقعیت فیزیکی ذخیره نمی‌شوند. بلکه اطلاعات تراکنش‌هاست که در بلاک چین ذخیره می‌شود.

بلاک چین چیست؟

کیف پول بلاک چین یک کیف پول دیجیتال است که به شما اجازه می‌دهد بیت‌کوین و اتریوم خود را ذخیره و مدیریت کنید. کیف پول بلاک چین توسط یک شرکت نرم افزاری و بر بستر بلاک چین فراهم شده است. این کیف پول به شما امکان انتقال ارز رمزنگاری شده را می‌دهد. به این ترتیب شما می‌توایند آنها را به ارز متداول کشور خود مانند دلار تبدیل کند. این کیف پول تنها برای دو ارز پرطرفدار دیجیتالی یعنی بیت‌کوین و اتریوم قابل استفاده است.

ایجاد حساب کیف پول الکترونیکی رایگان است و مراحل ثبت‌نام و راه اندازی آن آنلاین انجام می‌شود. شما برای ثبت نام و مدیریت حساب خود به یک آدرس ایمیل و پسورد نیاز دارند. سیستم اصلی برای تایید حساب کاربری‌ یک ایمیل اتوماتیک ارسال می‌کند. پس از ایجاد کیف پول، یک شناسه کیف پول (Wallet ID) به شما اختصاص پیدا می‌کند. این شماره ، مانند شماره حساب بانکی منحصرفرد است. شما پس از ثبت‌نام می‌توانید از چهار روش به کیف پول الکترونیکی خود دسترسی داشته باشید.

بلاک چین به زبان ساده

کیف پول دسکتاپ

کیف پول دسکتاپ برروی دسکتاپ کامپیوتر نصب می‌‎شود و شما می‌توانید بر کیف پول خود کنترل کاملی داشته باشید. این کیف پول به عنوان یک آدرس برای انتقال یا دریافت بیت‌کوین عمل می‌کند.

کیف پول موبایل

کیف پول‌های موبایل عملکردی مشابه با کیف پول‌های دسکتاپ دارند. کیف پول موبایل فرایند خرید از فروشگاه‌های فیزیکی را با فرایند لمس برای پرداخت از طریق تکنولوژی ارتباطات نزدیک مثل NFC یا اسکن QR کد تسهیل می‌کند.

کیف پول سخت افزاری

کیف پول سخت افزاری یکی از امن‌ترین مدل‌های کیف پول بیت‌کوین محسوب می‌شود. این کیف پول بیت‌کوین را بر روی تجهیزات فیزیکی که از طریق پورت USB به کامپیوتر متصل می‌شود، ذخیره می‌کند. به این ترتیب ارزهای دیجیتال از حملات ویروسی در امان هستند و بیت‌کوین ذخیره شده در آنها به ندرت دزدیده می‌شود. این دستگاه تنها کیف پول غیر رایگان محسوب می‌شود و برای خرید این دستگاه باید بین ۱۰۰تا ۲۰۰ دلار بپردازید.

رابط کاربری کیف پول بلاک چین آخرین تراکنش‌های شما و موجودی کیف پول، برای دو توکن بیت‌کوین و اتریوم را نمایش می‌دهد. اگر بر روی موجودی ارز رمزنگاری شده کلیک کنید، مقدار ارزش دارایی شما به فیات (Fiat) یا همان ارزهای متداول مانند دلار یا یورو نمایش داده می‌شود.

روند پرداخت پول با کیف پول بلاک چین

شما برای انتقال مقدار مشخصی از بیت‌کوین یا اتریوم به افراد دیگر باید یک درخواست ارسال کنید. به این ترتیب سیستم یک آدرس منحصر به فرد ایجاد می‌کند و برای شخص ثالث ارسال می‌شود؛ یا اینکه آدرس را به یک QR کد تبدیل می‌کند. QR کد عملکردی مشابه بارکد دارد. این کد اطلاعات مالی را ذخیره می‌کند و توسط دستگاه‌های دیجیتال خوانده می‌شود. بنابراین هر بار شما یک درخواست ارسال می‌کنید، یک آدرس منحصر به فرد ایجاد می‌شود. علاوه بر آن می‌توانید بیت‌کوین یا اتریوم را به شخصی که آدرس منحصر به فرد او را دارید، ارسال کنید. فرایند ارسال و دریافت مشابه فرایند ارسال و دریافت وجه از طریق پی پال (Pay pal) است اما به جای پول رایج از ارز رمز نگاری استفاده می‌شود.

هم‌چنین شما می‌توانید بیت‌کوین را با اتریوم و یا بالعکس مبادله کنند. در کیف پول به شما مظنه‌ی قیمت و اینکه بر اساس ارز رایج  خود چه مقدار پول کسب کرده‌اید، نمایش داده می‌شود. بسته به زمان انجام تراکنش، این مبلغ می‌تواند متفاوت باشد. مبادلات بلافاصله در کیف پول نشان داده نمی‌شوند. زیرا برای آنکه به زنجیره‌ی بلاک چین افزوده شوند، به کمی زمان احتیاج دارند. علاوه بر این شما می‌توانید از طریق رابط بیت‌کوین بخرید و یا بفروشید. این سرویس توسط یک شریک مبادلاتی مانند Coinfy یا SFOX راه اندازی شده است.

نرخ مبادله‌ی ارز برای مدت کوتاهی تضمین می‌شود. برای خرید هم شما باید وجه مورد نظر خود را یا از طریق بانک انتقال دهید یا از کارت‌های اعتباری استفاده کنید.

پرداخت پول با بلاک چین

هزینه‌های کیف پول بلاک چین

نقل و انتقالات بانکی شامل کارمزد بسیار کمی است، مثلا حدود ۰٫۲۵ % و دریافت بیت‌کوین ممکن است چند روزی طول بکشد. استفاده از کارت‌های اعتباری، دسترسی سریع‌تر به بیت‌کوین را برای شما فراهم می‌کند اما برای این راحتی بیشتر باید کارمزد بیشتری حدود ۳ % بپردازید. هم‌چنین خرید و فروش در تمام مکان‌ها در دسترس نیست.

با این حال باید این نکته را درنظر داشته باشید که کیف پول بلاک چین از فرایندی به نام کارمزد پویا (Dynamic Fees) استفاده می‌کند. به این معنی که کارمزد اعمال شده در هر معامله می‌تواند براساس عوامل مختلف، متغیر باشد. به عنوان مثال سایز تراکنش و شرایط شبکه در زمان انجام تراکنش، هر دو می‌تواند بر میزان کارمزد تاثیرگذار باشد. اغلب تراکنش‌ها توسط کامپیوترهای بسیار قدرتمندی به نام ماینر (Miner) پردازش می‌شوند.

کیف پول بلاک چین، نوعی کارمزد را پیشنهاد می‌دهد تا تراکنش مورد نظر شما ظرف یک ساعت انجام شود. هم‌چنین یک مدل کارمزد معمولی هم وجود دارد که ارزان‌تر است اما انجام تراکنش بیش از یک ساعت طول می‌کشد. کارمزد نیز می‌تواند توسط مشتری انتخاب شود. اما اگر مشتری کارمزد را بسیار کم انتخاب کند، انتقال یا تراکنش ممکن است به تاخیر بیفتد یا به طور کل رد شود.

امنیت کیف پول بلاک چین

امنیت کیف پول از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است چرا که دسترسی غیر قانونی به کیف پول شما می‌تواند باعث از دست رفتن بیت‌کوین یا اتریوم‌‌ شود. کیف پول بلاک چین دارای سه سطح امنیتی است:

سطح اول:

سطح اول امنیت، مانع از دست دادن حساب کاربری شما می‌شود و به این منظور طراحی شده است. این سطح به شما اجازه می‌دهد تا ایمیل خود را تایید کنید و یک عبارت بازیابی ۱۲ کلمه‌ای بسازید. اگر پسورد خود را فراموش کنید، این عبارت شما را راهنمایی می‌کند. بلاک چین پسورد را ذخیره نمی‌کند.

امنیت کیف پول بلاک چین
سطح دوم:

سطح امنیت دوم به منظور جلوگیری از دسترسی غیر مجاز دیگران به کیف پول شما طراحی شده است. حساب کاربری شما به شماره تلفن‌تان متصل می‌شود تا پسور یکبار مصرف دریافت کنید و در نهایت امکان تنظیم ورود دو مرحله‌ای را خواهید داشت.

سطح سوم:

سطح سوم به شما این امکان را می‌دهد تا درخواست‌های TOR را مسدود کنید. TOR یا (The Onion Route) یک شبکه‌ی جهانی از سرورهاست که به شما اجازه می‌دهد. مسیر خود را در وب از طریق چندین کامپیوتر هدایت کنید. به این ترتیب کسی نمی‌تواند مسیر حرکت شما را ردیابی کند.

اگر قصد سرمایه ‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال را دارید، می‌توانید با استفاده از نرم افزارهای شبیه سازی بازار ارز دیجیتال، مهارت‌های معاملاتی خود را بهبود ببخشید. این نرم افزارها ارز مجازی در اختیار شما قرار می‌دهد بنابراین پیش از به خطر انداختن پول حقیقی خود می‌توانید معاملات متعددی انجام دهید. 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.