ز‌ندگینامه افراد ثروتمند؛ ۷ درس از زندگی جف بزوس، مردی که تمامی ندارد!

ثروت جف‌بزوس و ارزش سرمایه‌گذاری‌های او به اندازه‌ای است که می‌تواند آمریکا را هفت مرتبه از گرسنگی و فقر نجات دهد! البته جف ایده‌های جالب‌تری برای ثروتش در سر دارد. احتمالاً به ذهن هیچ‌یک از ما خطور نکرده است اما جف‌بزوس قصد دارد کره‌زمین را از سکنه خالی کرده و آن را به یک پارک تفریحی برای انسان‌هایی که بر روی سیارات دیگر اسکان داده است تبدیل کند. اگر فکر می‌کنید که این فقط یک رویای دور از دسترس مردی خیال‌پرداز است، بهتر است حقایقی را از زندگی و مسیر پولدار شدن این مرد برای شما روشن کنیم.

۱. هیچ کودکیِ بدی نمی‌تواند حق داشتن آینده درخشان را از شما بگیرد!

جف‌بزوس این حقیقت را اثبات کرد که شرایط نمی‌تواند بیشتر از اراده بر روی سرنوشت آدم تأثیر بگذارد. زندگی جف از تولدش در دوازده ژانویه سال ۱۹۹۴ تا چهار سالگی در نیومکزیکوی ایالت متحده امریکا ظاهراً خوب پیش می‌رفت. اما در همین زمان «تد» پدر جف آنها را ترک کرد و جف و مادرش «جاکلین» به بی‌خانمانی نزدیک شدند. در این زمان بود که جاکلین نوجوان برای اینکه خود و فرزندش را از این شرایط بیرون بکشد، با یک مهاجر کوبایی با اسم فامیل بزوس ازدواج کرد و جف به فرزندخوانده‌ای تبدیل شد که هیچ نام و نشانی از پدر خود نداشت.

کودکی جف بزوس

۲. اگر برای آنچه که می‌خواهید با تمام وجود تلاش کنید، خانواده که سهل است همه جهان حامی‌تان می‌شود!

جف چه در دوران تحصیل در دبیرستان و چه زمانیکه برای تحصیل در رشته علوم کامپیوتر و برق و الکترونیک وارد دانشگاه شد، پشتکار قابل توجهی از خود نشان می‌داد و نتیجه این تلاش نمره‌های درخشان بود. با ورود جف به بازار کار و در دست گرفتن اولین شغلش به عنوان مسئول توسعه کامپیوترها در شرکت FITEl مشخص شد که تلاش و بلندپروازی این شخص پایان ندارد. در این زمان و حتی پس از آنکه جف وارد وال‌استریت شد، چنان جنمی از خود نشان می‌داد که به سرعت به عنوان معاون رئیس انتخاب می‌شد.

شاید به همین دلیل بود که وقتی تصمیم گرفت کسب و کار شخصی خود را راه بیندازد، خانواده‌اش تصمیم گرفتند تمام دارایی خود را به عنوان سرمایه اولیه به جف بدهند. البته این دارایی تنها ۳۰۰ دلار بود. مبلغی که در مقابل دارایی حال حاضر جف اصلاً به چشم نمی‌آید.

۳. اگر مایلید درآمد آنچنانی داشته باشید، کسب و کاری متناسب با نیاز مردم و پتانسیل‌های موجود راه بیندازید!

گسترش استفاده از اینترنت خیلی‌ها را به لیست ثروتمندان جهان وارد کرد. اما جف‌بزوس با یک ایده اولیه به ظاهر ساده و البته جربزه گسترش به موقع آن، به جایگاه نخست این لیست دست پیدا کرد. آمازون با آدرس اینترنتی Amazon.com به عنوان اولین کسب و کار اینترنتی جف‌بزوس، از یک گاراژ ساده شروع به کار کرد. این کسب و کار که در حال حاضر پررونق‌ترین فروشگاه اینترنتی خرید و فروش کالا در جهان است، قرار بود فقط یک سایت فروش کتاب ساده باشد. اما جف به مرور زمان محصولات دیگری نیز در این سایت به فروش رساند و کم‌کم به شکل امروزی آن که تقریباً همه چیز در آن معامله می‌شود تبدیل شد.

حالا با شرایطی که کویید نوزده برای بیشتر کسب و کارها به وجود آورده است و هر روز ثروتمندان زیادی را دچار ورشکستگی می‌کند، رونق اقتصادی و سود سهام آمازون روز به روز بیشتر می‌شود.

۴. به هیچ دستاوردی راضی نشوید!

تفاوت آدم‌هایی که در دسته موفق‌ترین و پولدارترین انسان‌های جهان قرار می‌گیرند، با دیگران دقیقاً در این است. جف با وجود درآمد هنگفتی که از آمازون به دست می‌آورد، هیچگاه دست از تلاش برنداشت. او با وجود به دست آوردن جوایزی مانند نشان نوآوری مجله Economist در سال ۲۰۱۱، معرفی شدن به عنوان کارآفرین سال توسط مجله Fortune در سال ۲۰۱۲، قرار گرفتن در لیست ۵۰ رهبر برتر امریکا، انتخاب به عنوان بهترین مدیرعامل جهان توسط Fortune، به دست آوردن جایزه هایلین، عضویت در شورای جهانی تجارت و همچنین قرار گرفتن در لیست Forbes سال ۲۰۱۸ باز هم راه درازی برای موفق شدن خود متصور است. پروژه‌هایی که بعد از این موفقیت‌ها بزوس در پیش گرفته است نیز در نوع خود بسیار جالب توجه هستند.

۵. هر تلاشی نتیجه‌ دارد و دیر یا زود شکوفا می‌شود!

در سال ۲۰۱۷ ارزش سهام آمازون به میزان ۱۳۰ درصد افزایش یافت. این دستاورد بزرگ، جف‌ بزوس را به ثروتمندترین فرد جهان تبدیل کرد. آمازون حتی با وجود اینکه بخش عمده سهام آن واگذار شده است باز هم یکی از موفق‌ترین کسب و کارهای اینترنتی خلق شده توسط جف بزوس به حساب می‌آید. جف حدود یک چهارم از سهام آمازون را به همسرش که پس از بیست و پنج سال زندگی مشترک از او جدا شد، واگذار کرد. حالا دیگر جف از مدیرعاملی آمازون استعفا داده اما با این وجود ذره‌ای از جایگاه ثروتمندترین آدم جهان تکان نخورده است.

زندگی جف بزوس

۶. پولدار شدن تا یک جایی سخت است!

یکی از رموز موفقیت جف‌بزوس، شرکت در پروژه‌های پولساز مختلف و خریدن کمپانی‌های مطرح و اثبات‌شده است. واشنگتن پست هدف بعدی جف بود که در سال ۲۰۱۳ و در ازای مبلغ ۲۵۰ میلیون دلار به او تعلق گرفت. البته تا پیش از این جف سایت‌های معروف IMDB ، ALEXA  و DRreview  را خریداری کرده بود.

۷. موفقیت فراتر از اعداد و ارقام است، همه چیز به سبک زندگی و تفکر شخصی مربوط می‌شود!

جف با وجود وقت و انرژی زیادی که برای کسب و کارهایش می‌گذارد، هیچگاه از تلاش برای حفظ سلامت و تناسب اندام خود برنداشته است. پولدارترین شخص دنیا تا هر ساعتی که دلش بخواهد می‌خوابد و زمان قابل توجهی را صرف خوردن صبحانه با چهار فرزندش می‌کند. او ایده‌های خاص خودش را برای محیط‌های کاری دارد و تا دلتان بخواهد انعطاف‌پذیر است.

اصولی که جف‌بزوس به کارمندانش تفهیم کرده است، ارزش دادن به خواسته مشتری بیشتر از هر چیز دیگری است. دفتر کار ساده و یک میز چوبی معمولی تنها تجهیزاتی است که مدیر بزرگترین کسب و کارهای جهان در اختیار دارد. هر چند جف مجهز به نیروی اراده و البته یک ذهن خلاق پر از ایده است.

پروژه تحقیقات انسانی ضد پیری، تأسیس هتل‌هایی برای گردش انسان‌ها به دور زمین و شهرسازی بر روی سیارات دیگر، ایده‌هایی است که به نظر می‌رسد دیر یا زود توسط جف خستگی‌ناپذیر تحقق می‌یابد.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 4 =