آشپزخانه قلب هر خانه است. تزیینات و وسایل آشپزخانه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. پخت‌وپز و تهیه‌ی غذا در آشپزخانه صورت می‌گیرد از این جهت کیفیت وسایل بسیار مهم و حائز اهمیت است. آشپزخانه بدون یک سری از وسایل بی‌معنا است. اجاق گاز یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین وسایل هر آشپزخانه است. برای انتخاب درست و مناسب اجاق گاز آشپزخانه باید یک سری اصول و نکته‌ی ساده را در نظر بگیرید تا انتخابی متناسب با شرایط و دیزاین آشپزخانه‌ی خود داشته باشید. امروزه مدل‌های متنوعی از اجاق گاز تولید می‌شود که برخی از آن‌ها علاوه‌بر یک وسیله‌ی مصرفی مانند یک جز لوکس در آشپزخانه به‌حساب می‌آیند و جلوه‌ای خاص به خانه‌ی شما می‌بخشند.

اجاق گاز یکی از پرمصرف‌ترین وسایل آشپزخانه است به همین دلیل انتخاب آن کار آسانی نیست. برای انتخاب اجاق گاز مناسب باید کیفیت، قیمت، فضای آن در آشپزخانه، نوع دیزاین خانه و کابینت، جنس بدنه، تعداد شعله و گنجایش فر را در نظر بگیرید. بیشتر اجاق‌ گازهای تولید شده به شکل مستطیل هستند ولی شما با یک جست‌وجوی ساده در اینترنت و بازار با طراحی‌های جدیدی در اجاق گاز روبه‌رو می‌شوید. 

انواع مدل اجاق گاز

اجاق گاز توکار: یکی از رایج‌ترین انواع اجاق گاز است. این نوع گاز قابل حرکت و جابه‌جایی نیست و جای آن از پیش تعیین شده است. این نوع اجاق گاز بر روی یکی از صفحات کابینت قرار می‌گیرد و ممکن است در زیر آن کشو یا قفسه‌های کابینت باشد. اکثر این نوع اجاق‌، گازی هستند ولی برخی از آن‌ها نیز برقی هستند. در ایران استفاده از انواع اجاق‌های گازی بسیار متداول است. اجاق گاز توکار بسیار شیک و خاص هست و بهتر است رنگ صفحه‌ی آن را با رنگ و طرح کابینت‌های خود انتخاب کنید. تعداد شعله‌های این گازها متفاوت است.

راهنمای خرید قسطی اجاق گاز توکار

اجاق گاز رومیزی: یکی از انواع اجاق گاز است که قابل جابه‌جایی است. این اجاق گازها بر روی کابینت قرار می‌گیرند و فضای بیشتری نسبت به اجاق‌ گازهای توکار اشغال می‌کنند. استفاده از این اجاق‌ گازها برای استفاده در منزل به شما پیشنهاد نمی‌شود و معمولاً برای فضاهای اداری از آن‌ها استفاده می‌شود. تعداد شعله‌های اجاق‌های گاز رومیزی معمولاً کمتر است.

راهنمای خرید قسطی اجاق گاز رومیزی

اجاق گاز ایستاده: یکی از مدل‌های اجاق گاز است که در گذشته بیشتر مورد استفاده قرار می‌گرفت. این اجاق‌ گاز نسبت به دو اجاق گاز قبلی تفاوت‌های برجسته‌ای دارد. اجاق‌های ایستاده قابل حرکت و جابه‌جایی هستند و دارای فضایی بزرگ در قسمت پایین صفحه‌ی اجاق هستند. در قسمت پایین آن‌ها معمولاً فر قرار دارد از این رو این یک امتیاز مهم این نوع اجاق‌ها است. برخی از مدل‌های قدیمی‌تر اجاق‌های ایستاده در قسمت پایین تنها قفسه‌هایی برای نگهداری وسایل آشپزخانه تعبیه شده است. اگر آشپزخانه‌ی شما فضای اجاق گاز توکار ندارد باید این نوع اجاق گاز را سفارش بدهید. این نوع اجاق گاز برای کسانی که قصد خرید فر به‌صورت جداگانه ندارند بسیار انتخاب هوشمندانه‌ای هست زیرا هزینه‌ی خرید گاز توکار و فر به‌صورت جداگانه بیشتر است. اگر به شیرینی و کیک پزی علاقه دارید این نوع از گازها انتخاب بسیار منطقی است. گنجایش فر این نوع گازها زیاد است و هم‌زمان می‌توانید چندین نوع کیک و شیرینی در آن بپزید. برخی از اجاق گازهای ایستاده علاوه‌ بر فر دارای جوجه‌گردان هم هستند و امکان پخت چندین غذای خاص را به شما می‌دهند. هم‌چنین اجاق‌های ایستاده دارای صفحات بزرگی برای پخت پیتزا نیز هستند و به‌وسیله‌ی آن‌ها می‌توانید در منزل از یک غذای خوش‌طعم لذت ببرید. طراحی برخی از اجاق گازهای ایستاده به‌گونه‌ای است که در قسمت پشتی خود دارای عاج هستند.

راهنمای خرید قسطی اجاق گاز ایستاده

سازوکار اجاقها

اجاق‌ها از نظر سازوکار در دو دسته‌ی برقی و گازی قرار می‌گیرند:

  • اجاق‌های برقی همان طور که از اسمشان پیدا است با برق کار می‌کنند. این نوع اجاق‌ها بسیار شیک هستند و صفحات آن‌ها لمسی و دیجیتالی است. عمر و کیفیت اجاق برقی بسیار بالاست ولی استفاده از آن‌ در خانه‌های ایرانی چندان متداول نیست. این نوع گازها نسبت به اجاق‌های گازی از ایمنی بیشتری برخوردار هستند و مسائل خطرناکی مانند نشتی گاز را ندارند.
  • اجاق‌‌های گازی متداول‌ترین نوع اجاق برای خانه‌های ایرانی است. اگر به دنبال خرید آسان اجاق هستید بهتر است این نوع را انتخاب کنید زیرا شرایط خانه و نوع دیزاین کابینت‌ها در ایران هم‌راستا با اجاق‌های گازی است. این اجاق‌ها هم از نظر کیفیت و زیبایی کم از اجاق‌های برقی ندارند و می‌توانید آن‌ها را به‌راحتی با رنگ وسایل آشپزخانه و هود خود ست کنید.

دکوراسیون آشپزخانه و اهمیت انتخاب درست اجاق گاز

بخش زیادی از وسایل خانه مربوط به آشپزخانه است. نیم بیشتری از وسایل برقی در آشپزخانه قرار دارند و همراه با کابینت‌ها بخش مهمی از یک خانه را می‌سازند. برای انتخاب درست اجاق گاز خانه‌تان بهتر است پیش از سفارش و خرید انواع تزیینات و دکورهای مربوط به آشپزخانه را بشناسید. دکوراسیون مدرن، مینیمال، اروپایی و شرقی از انواع مدل‌های مورد استفاده برای آشپزخانه هستند. امروزه از دیزاین مدرن و مینیمال بیش از گذشته استفاده می‌شود.

اگر خانه‌ی شما کوچک است دکور آشپزخانه‌تان بسیار اهمیت دارد. در این حالت بهتر است از رنگ‌های روشن برای کابینت، پارکت و سرامیک استفاده کنید زیرا در این صورت فضای آشپزخانه و به تبع فضای خانه دل‌بازتر و روشن‌تر به نظر می‌رسد. برای افزایش جلوه‌ی این مدل کابینت‌ها می‌توانید از وسایل برقی تیره استفاده کنید. تصور کنید کابینت‌های آشپزخانه‌ی شما به رنگ طوسی، کرم یا سفید است، استفاده از اجاق گاز صفحه‌ای استیل یا مشکی جذابیت دکور آشپزخانه شما را دوچندان می‌کند.

اگر خانه‌ی شما بزرگ است و تمایل دارید از دکوراسیون مدرن استفاده کنید می‌توانید از کابینت‌های یک دست بدون دستگیره استفاده کنید. در آشپزخانه‌های مدرن وسایل برقی از بهترین برندها تهیه می‌شوند پس باید حواستان به انتخاب اجاق گاز، یخچال و … باشد. در این آشپزخانه‌ها می‌توانید از اجاق‌‌های برقی استفاده کنید. استفاده از اجاق‌های ایستاده در دکوراسیون مدرن چندان متداول نیست زیرا فضای مربوط به فر در بین کابینت‌ها طراحی می‌شود.

در طراحی آشپزخانه‌ی خانه‌های بزرگ از جزیره استفاده می‌شود. جزیره به چندین کابینت مستقل و جدا از سایر کابینت‌ها گفته می‌شود که در وسط فضای آشپزخانه قرار می‌گیرد. معمولاً از جزیره به‌عنوان میز برای سرو غذا استفاده می‌شود. در برخی از مدل‌های این نوع آشپزخانه، اجاق صفحه‌ای بر روی جزیره قرار دارد. این طراحی بسیار متفاوت و خاص است و در تعداد کمی از خانه‌ها دیده می‌شود. اگر دوست دارید آشپزخانه‌ای خاص داشته باشید می‌توانید این طرح را سفارش دهید.

راهنمای خرید اقساطی اجاق گاز

یکی از انواع طراحی‌های خاص آشپزخانه استفاده از صفحه‌ی کابینت خاص یا سنگ‌های شاخص مانند کوارتز است. این سنگ‌ها جلوه‌ی دکوراسیون منزل را چندین برابر و منزل را شیک می‌کنند. در این مدل معمولاً از رگ ساده و یک دست برای کابینت‌ها استفاده می‌شود و نقطه‌ی برجسته و شاخص دکوراسیون صفحه‌ی کابینت است. اجاق گاز بر روی این صفحه قرار می‌گیرد از این رو انتخاب درست و دقیق اجاق گاز اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر از سنگ‌های مشکی با رگه‌های نقره‌ای، طوسی و براق استفاده شود بهتر است اجاق گاز استیل، شیشه‌ای یا مشکی انتخاب کنید تا آشپزخانه‌ی شما به زیبایی بیاراید.

مدل کلاسیک یکی از انواع دکوراسیون‌های آشپزخانه است که در خانه‌های مجلل و اروپایی بسیار دیده می‌شود. در این مدل معمولاً کابینت‌ها دارای قاب و دستگیره‌ها خاص و براق هستند. در این کابینت‌ها از تضاد رنگ به‌خوبی استفاده می‌شود، یعنی ممکن است کل کابینت‌ها به رنگ قهوه‌ای باشد در حالی که صفحه‌ی روی آن‌ها و پرده‌ها کاملاً سفید یا کرم باشند. در این آشپزخانه‌ها استفاده از گاز ایستاده متداول و رایج است.

خرید لوازم منزل و آشپزخانه بسیار سخت و زمان‌بر است. هر کدام از آن‌ها جزییات قابل توجه‌ای دارند که باید در نظر گرفته شوند. ست کردن وسایل منزل بسیار مهم است. بهتر است پیش از خرید به جنس وسایل برقی و لوازم خانگی توجه کنید. بهتر است هنگام خرید وسایل آشپزخانه‌تان به مدل یخچال، اجاق، سینک و … دقت کنید. اگر جنس بدنه یخچال شما استیل و به رنگ طوسی است بهتر است از اجاق گازهای استیل یا شیشه‌ای استفاده کنید.

خرید وسایل خانه امروزه به دلیل هزینه‌ی بالا دشوار و سخت شده است. اپلیکیشن دیجی‌پی مسئله هزینه‌ی را برای شما حل کرده است و تنها نیاز دارید به مدل مورد علاقه و کیفیت مدنظرتان در خرید لوازم خانگی فکر کنید. اپلیکیشن دیجی‌پی امکان خرید اقساطی وسایل خانه ازجمله انواع اجاق‌های گازی و برقی را فراهم کرده است. فرآیند خرید اقساطی اجاق گاز از دیجی‌کالا به اعتبار دیجی‌پی بسیار آسان است تنها لازم است شما اپلیکیشن دیجی‌پی را دانلود کنید و وارد بخش خرید اقساطی شوید. اگر زوج جوانی هستید که قصد خرید وسایل منزل را دارید خرید اقساطی دیجی‌پی امکانی بسیار شگفت‌انگیز برای شما هست زیرا می‌توانید وسایل مورد علاقه‌تان را سفارش دهید و درب منزل تحویل بگیرید بدون آنکه نگران هزینه‌ی آن‌ها باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *