نقش بزرگترین بازارگاه آنلاین ایران در فضای اکو سیستم اینشورتک

مدتی است که موضوع تحول دیجیتال و هم‌چنین موضوع اینشورتک از موضوعات اصلی و ترند‌های صنعت بیمه در کشور ایران شده است.

بر بررسی ادبیات موضوعی و هم‌چنین مفاهیم اینشورتک، ملاحظه می‌شود که هنوز اتفاق نظر واحدی در رابطه تعریف این موضوع‌، میان بازیگران اصلی حوزه اینشورتک که شامل صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سرمایه‌گذاران VC، استارتاپ‌ها، شرکت‌های بیمه و … وجود ندارد و این نشات گرفته از انتظارات متفاوت این حلقه‌های اکوسیستم از این موضوع است.

لیکن موضوعی که به صورت پررنگ همه بر آن اتفاق نظر دارند این است که تحول دیجیتال و موضوع اینشورتک مفهوم و موضوعی بسیار فراتر از بهینه‌سازی فرآیند‌های مرسوم صنعت بیمه و یا دیجیتالی کردن آن است. شاید سطحی‌ترین برداشت از موضوع تحول دیجیتال و پدیده اینشورتک دیجیتالی کردن فرایند‌های فروش‌، صدور و خسارات محصولات مختلف بیمه‌ای باشد و عمیق‌ترین نقطه آن شناسایی به لحظه روند‌های بازار بیمه بر اساس داد‌ه‌های هوشمند، باز طراحی مدل‌های کسب و کار محصولات مختلف بیمه‌ای با رویکرد نوآورانه با قابلیت و قدرت بسیار بالا در تکثیر آن در بازار است Diffusion of innovation و لازمه آن تغییر پارادایم شرکت‌ها از برنامه‌ریزی استراتژیک به هوشمندی استراتژیک و  از عملیات محوری به سمت مشتری محوری است.

به بیان دیگر حوزه اینشورتک و تحول دیجیتال در صنعت بیمه برخواسته از درون بازار بیمه است و نه شرکت‌های بیمه‌ای و شامل فناوری های نوآورانه مانند کان داده‌ها، یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی و اینترنت اشیا است. نحوه استفاده از تکنولوژی‌های یاد شده و ترکیب آنها، ارتباط مستقیم با تحلیل داده‌های مشتری، قدرت تکثیر و استفاده این تکنولوژی ها توسط دسته‌های مختلف مشتریان دارد و کپی‌برداری صرف از نمونه‌های خارجی و بدون در نظر گرفتن سطح بلوغ مشتریان و هم‌چنین قدرت و سرعت تکثیر این نوآوری‌ها، صرفا تا مدت‌ها یک فعالیت تبلیغاتی سطحی خواهد بود.

بازارگاه‌های آنلاین Market Place بزرگ به مانند دیجی‌کالا با در اختیار داشتن داده‌های به روز و به لحظه رفتاری و نگرشی میلیون‌ها مصرف کننده ایرانی، رسانه و مدیا‌های پر صدا و جایگاه قابل اعتماد، مرجع‌، در دسترس برای همه ‌در ذهن مخاطبان، مناسب‌ترین محل برای تحلیل روند نیازها و خواسته‌های مخاطبان بیمه در ایران‌، طراحی محصولات بیمه‌ای در لایه‌های هسته اصلی، خدمات قبل و بعد از فروش و ایجاد مدل‌های کسب و کار جدید و ایجاد چرخه یکپارچه ارزش برای بازار بیمه کشور ایران می‌باشد.

در طراحی مدل‌های کسب و کار و چرخه ارزش به گونه‌ای عمل می‌شود که یک بالانس بهینه با نگاه سینرژیک در چرخه ارزش صنعت بیمه یا همان مصرف‌کنندگان نهایی‌، فروشندگان و نمایندگان مختلف از شرکت های بیمه مختلف، شرکت‌های بیمه، تأمین کنندگان خدمات و صدور و خسارات و شرکت های TPA و هم چنین شرکای کلیدی ایشان به مانند شرکت‌های توسعه دهنده نرم افزارهای بیمه‌ای ایجاد شود.

مفهوم سطح بالای ارزش این بازارگاه‌های آنلاین، ایجاد خدمات بیمه‌ای شخصی سازی شده با تیراژ وسیع برای دسته‌های مختلف مشتریان و مصرف‌کنندگان ایرانی از طریق سیستم‌های یادگیری و هوش ماشینی و بررسی و باندلینگ مناسب‌ترین گزینه‌های بازار از دیدگاه هر دسته از مشتریان‌، از برندهای مختلف و قیمت‌گذاری هوشمندانه و فروش از طریق فروشندگان صنعت بیمه برای ایشان است.

این کار راهه‌، کار راهه‌ای است که در نمونه‌های مختلف در خارج از کشور از طریق اتحادهای استراتژیک میان شرکت‌های بیمه‌ای و بازارگاه ها ایجاد و توسعه یافته است. برای مثال بازارگاه علی‌بابا با شرکت آکسا این همکاری را به صورت تنگاتنگ دارد.

در حقیقت ارزش اصلی این بازارگاه‌ها‌، فراتر از یک کانال توزیع است، بلکه این بازارگاه‌ها خود بازار هستند و این ظرفیت را دارند که کل فرآیند‌های بازاریابی، فروش، خدمات پس از فروش، طراحی محصولات و خدمات بیمه‌ای را در درون خود ایجاد کرده و با اتحادهای استراتژیک با شرکت‌های بیمه، نمایندگان و فروشندگان فعال بیمه‌، نرخ نفوذ بیمه در کشور را افزایش داده و منشأ تحول در این حوزه شود، نکته بسیار مهم در مدل یاد شده این است که در این بازارگاه‌ها، استعداد‌های طراحی و توسعه مدل‌ها و طرح‌های  کسب و کار بیمه‌ای با رویکرد بومی کشور ایران به کار گرفته شده تا بتوانند نقش تسهیل کننده میان این بازارگاه‌ها و شرکت‌های بیمه‌ای را ایفا کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

nineteen − one =