نرخ سود بین بانکی به کمترین مقدار خودش رسید!

طبق گزارش بانک مرکزی، نرخ سود بازار بین‌ بانکی در خرداد سال جاری، به کمترین مقدار خودش طی هشت ماه گذشته رسیده.

به‌گزارش خبرگزاری ایسنا، به‌نقل از گزارش عملکردی بانک مرکزی در خرداد ۱۴۰۰، نرخ سود در بازار بین‌بانکی، بعد از ثبت نرخ‌هایی نزدیک به ۲۰ درصد و بالاتر از اون در شهریور سال گذشته، و بعد از گذشت هشت ماه، حالا به سطح ۱۹ درصدی نزدیک شده.

نرخ سود در بازار بین‌بانکی یکی از انواع نرخ‌های بهره در بازار پولِ که به نرخ‌های بهره در سایر بازارهای مالی جهت می‌ده. در واقع نرخ سود بین‌بانکی، قیمت ذخایر بانک‌هاست. اگه بانکی در پایان دوره مالی کوتاه‌مدت خودش، اعم از روزانه یا هفتگی، دچار کسری ذخایر بشه، از بانک‌های فعال دیگه در بازار بین‌بانکی قرض می‌گیره.

وجود چنین بازاری موجب می‌شه بانک‌ها برای تأمین کمبود نقدینگی، تا جای ممکن به بانک مرکزی مراجعه نکنن. با عدم‌مراجعه بانک‌ها و مؤسسه‌های مالی به بانک مرکزی و تأمین منابع مالی در بازار بین‌بانکی، از انبساط حجم نقدینگی هم جلوگیری می‌شه.

حالا آخرین گزارش بانک مرکزی حاکی از اینِ که نرخ بهره بین‌بانکی در ماه‌های مرداد، شهریور و مهر سال ۱۳۹۹ به‌ترتیب ۱۴،۸، ۱۷ و ۲۰ درصد بوده. البته این نرخ هم‌چنان بالای ۱۹ درصدِ، اما بعد از مدت‌ها، از نیمه بالایی کانال مذکور فاصله قابل‌توجهی گرفته.

پیش از این، رئیس کل بانک مرکزی یکی از برنامه‌های این بانک رو کاهش نرخ سود بین‌بانکی اعلام کرده بود که هدف نهایی اون کنترل تورم و مهار رشد نقدینگی بود.

عبدالناصر همتی با تأکید بر اینکه بانک مرکزی در سود بانکی هیچ فشاری به بانک‌ها وارد نمی‌کنه، گفته بود: «اگه اعتقاد بر اینِ که بازار تعیین‌کننده سود بین‌بانکی باشه، ما هم این مسئله رو می‌پذیریم. اما توجه داشته باشید که نرخ سود بین‌بانکی ۱۲ تا ۱۳ درصد و دیگه سودهای ۲۰ تا ۲۲ درصدی وجود ندارن».

همه این‌ها در حالیِ که بسیاری از کارشناس‌های اقتصادی عقیده دارن نرخ بهره بین‌بانکی نباید کاهش پیدا کنه، چون اثرات تورمی شدیدی داره. اگه این نرخ کاهش زیادی داشته باشه، ممکنِ منجر به کاهش سود سپرده‌های بانکی هم بشه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.