نحوه ضدعفونی کردن اصولی کارت بانکی

این روزها بیشتر مردم کارت‌های بانکی را جایگزین پول‌های کاغذی و اسکناس‌ها کرده‌اند اما در این اوضاع تمیز کردن این کارت‌های الکترونیک خود دارای اصول و قوانینی است، مسائل بهداشتی از پرتکرارترین مطالب و اخبار امروز است. بنابراین در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه و روش اصولی ضدعفونی کردن کارت‌های بانکی آشنا کنیم.

استفاده از الکل

الکل یکی از قویترین ضدعفونی کننده‌ها و شوینده‌هایی است که این روزها بسیار زیاد از آن استفاده می‌شود بنابراین لازم است نکاتی را برای تمیز کردن کارت‌های الکترونیکی و بانکی با آن ذکر کنیم زیرا کار باحساس‌تر از سایر شوینده و ضدعفونی کننده‌ها است. برای این کار ابتدا یک پارچه نرم را با الکل مرطوب و خیس نموده و سپس به آرامی کارت را با آن تمیز کنید. توجه کنید که قسمت پشت کارت که دارای قسمتی نسبتا فلزی است نسبت به روی کارت حساس‌تر می‌باشد و اگر از مواد شوینده قوی، جسم‌های خارجی تیز و اجسام خراش دهنده موجب سوختن کارت و غیر قابل استفاده شدن آن می‌شود. این کار را حداقل ۲ تا ۳ بار تکرار کنید تا به طور کامل ضدعفونی شود.

شوینده‌های خانگی

این کارت‌های الکترونیکی مقاومت خوبی در برابر شوینده‌ها و تمیز کننده‌های خانگی مانند آب، صابون و تعدادی دیگر از مواد دارند و ضدعفونی به وسیله این محلول‌ها و شوینده‌ها آسیبی به آن‌ها نمی‌زند. نکته‌ای که حائز اهمیت است این است که اگر از اسپری یا پخش کننده‌ها برای تمیز کردن آن‌ها استفاده می‌کنید آن‌ها را به صورت مستقیم بر روی کارت‌ها نزنید زیرا آسیب‌های احتمالی وجود دارند. روش استفاده درست این است که این محلول‌ها را بر روی دستمال نرم زده و سپس برای تمیز کردن کارت خود از آن استفاده کنید. این کار را به آرامی روی کارت انجام دهید.

راهکاری برای آلودگی کمتر

تمیز کردن برای تعداد زیادی از افراد فرآیند مشکل و وقت‌گیری به نظر می‌آید، راهکاری وجود دارد که بهترین راه برای این افراد به حساب می‌آید. امروزه خرید و فروش آنلاین و فروشگاه‌های آنلاینی مانند دیجی‌کالا بسیار زیاده شده‌اند و هم‌چنین کارهای پرداختی و انتقال وجه، پرداخت قبوض و … را می‌توان به کمک اپلیکیشن‌های پرداخت مانند دیجی‌پی انجام داد، پس می‌توانید خرید و تراکنش‌‌های روزانه خود را به صورت آنلاین انجام دهید که این روش هم از نظر صرف انرژی و هم ایمنی بیشتر در مقابل این ویروس نوپا بسیار موثر و کار‌آمد می‌باشد. اگر به هر دلیلی نتوانستید که این روش را اجرایی کنید روش‌های دیگری نیز وجود دارند که امکان آلودگی را به حداقل‌ترین حالت برسانند. برای مثال در هنگام خرید تا حد امکان سعی کنید که خودتان از کارت استفاده کنید و آن را فروشنده ندهید و یا این که کارت را در کیف مخصوصی قرار دهید تا مطمئن شوید که امکان خارج شدن آلودگی از آن وجود ندارد یا حتی از دستکش مخصوص استفاده کنید.

نکات کوتاه اما کاربردی

  • کارت‌ها را با دستمال و یا پارچه‌های زبر، سخت و خراش دهنده به هیچ وجه پاک نکنید زیرا با این کار احتمال خدشه‌دار شدن و از کار افتادن کارت به شدت بالاست و قسمت پشت کارت‌های الکترونیکی و بانکی دارای قسمتی است که بسیار حساس است.
  • از قراردادن کارت در معرض محلول‌های شوینده، هر چند ضعیف در مدت زمان طولانی اجتناب و دوری کنید.
  • از استفاده مستقیم مواد شوینده بر روی کارت‌های الکترونیکی پرهیز کنید.
  • در هنگام استفاده از الیاف و پارچه‌های نرم برای تمیز کردن کارت استفاده بکنید.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 − 1 =