انتقال پول به وسیله‌ی بیت‌کوین چگونه است؟

هر فرد در هر کجای جهان و بار هر نوع پول می‌تواند از ارز دیجیتال استفاده کند و از آن برای انتقال پول استفاده کند. برای این کار تنها لازم است در یک سایت مربوط یک کیف دیجیتال باز کند. پس از این مرحله فرد صاحب حساب یک کلید عمومی یکتا می‌شود. زمانی که یک تراکنش از طرف صاحب کیف پول انجام می‌شود فرد نیاز دارد از کلید عمومی که همان امضای دیجیتال است، استفاده کند. تمامی اطلاعات مربوط به تراکنش‌های بیت‌ کوین تحت تابعی رمزنهاد، هش ‌گذاری می‌شود. هش‌ها یا کدهای یکتا در درخت مرکل با یکدیگر ترکیب و مقایسه می‌شوند و پس از طی مراحل امنیتی شبکه‌ی بلاک چین به یک بلوک جدید اضافه می‌شوند.

چرا بیت‌ کوین؟

«ساتوشی ناکاموتو» با هدف نیاز به عبور از بانکداری سنتی ارز دیجیتال بیت ‌کوین را طراحی و ارائه کرد. این فرد بر این باور است که جامعه‌ی جهانی به یک پول الکترونیکی که تراکنش‌های آن بدون هویت انجام شود نیاز دارد. در ابتدا بیت‌ کوین چندان شناخته نبود و ارزش دلاری آن پایین بود ولی با گذشت زمان همه چیز تغییر کرد.

انتقال و تراکنش ارزهای دیجیتال به‌سرعت است و در کمتر از ده دقیقه انجام می‌شود از این رو بسیاری از افراد علاقه‌مند به استفاده از این نوع ارز هستند. یک تراکنش بیت‌ کوین درنهایت پس از سپری کردن مراحل امنیتی وارد یک بلوک جدید می‌شود. اگر صحت اطلاعات این بلوک ظرف ده دقیقه تأیید شود، انتقال صورت گرفته در حالی که انتقال وجه از طریق بانک‌ها ممکن است از چند ساعت تا چند روز زمان لازم داشته باشد.

بیت ‌کوین کاملاً شفاف است یعنی کلیه‌ی تراکنش‌های بیت‌ کوین بدون نیاز به مهارت و توانایی خاص یا حتی افشای هویت طرفین از زمان بلوک پیدایش تا همین لحظه قابل رؤیت هستند. برای آشنایی بیشتر با این موضوع پیشنهاد می‌کنیم مقاله بیت‌ کوین چیست را بخوانید.

چهار موج بیت‌ کوین

در ماه جولای سال ۲۰۱۰ میلادی ارزش هر بیت‌ کوین حدود ۴ صدم دلار یا ۴ سنت بود در حالی که در ماه نوامبر سال ۲۰۱۷ ارزش دلاری ده هزار بیت ‌کوین برابر با ۷۰ میلیون دلار گزارش شد. در آن زمان این رشد بیت ‌کوین در سراسر جهان نشان از افزایش مقبولیت آن بود و با گذشت زمان افراد بیشتری به استخراج بیت ‌کوین مشغول شدند.

موج سوم رشد ارزش بیت‌ کوین مربوط به شکل‌گیری دستگاه‌های خودپرداز بیت‌ کوین، تعدد کارگزاری‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات آن و همچنین حضور ارزهای دیجیتال دیگر بود. موج چهارم ارز دیجیتال بیت ‌کوین به دلیل کاهش اعتماد عمومی به دولت‌ها و بانک‌ها و مدیران رده بالای سطح جهانی بود. موج چهارم در سراسر دنیا در دهه‌ی گذشته وجود داشت و بحران‌های اقتصادی و ورشکستی بانک‌ها عموم مردم را نگران و بی‌اعتماد کرد از این رو افراد به ارزهای دیجیتال بیت ‌کوین روی خوش نشان دادند.

بیت کوین در جهان

آیا در آینده بیت‌ کوین پول جهانی است؟

آینده‌ی بیت‌ کوین نامعلوم است. هیچ فردی نمی‌تواند ارزش مالی آن در آینده را تخمین بزند و چشم‌اندازی چند ساله از آن ارائه کند. آن چیزی که درباره‌ی بیت‌ کوین مشخص است این است که آینده‌ی بیت‌ کوین و حیات آن در چند سال پیش رو در گرو تصمیمات کشورها است. در حال حاضر بیت ‌کوین در برخی از کشورها کاملاً ممنوع است و از هرگونه تراکنش‌های مربوط به آن جلوگیری می‌شود. تاکنون چین از مخالفان این ارز بوده و سیستم بانکداری و ملی اروپا و آمریکا هم نظرات کاملاً شفافی در ارتباط با آن ارائه نکرده‌اند.

آیا از بیت ‌کوین در حال حاضر می‌توان استفاده کرد؟

در حال حاضر از بیت‌ کوین و سایر ارزهای دیجیتال در ایران نمی‌توان استفاده کرد ولی در چند کشور دیگر این موضوع امکان‌پذیر است. مکان‌های زیادی در برخی کشورها هستند که با استفاده از پول الکترونیکی می‌توان از محصولات یا خدماتشان استفاده کرد و برخی از خرده‌فروشان، سایت‌های فروش بلیط قطار و هواپیما در حال حاضر بیت‌ کوین دریافت می‌کنند.

استخراج بیت ‌کوین به چه صورت است؟

به فرایند تولید بیت ‌کوین و پردازش تراکنش‌های آن استخراج یا ماینینگ می‌گویند. شبکه‌ی بیت‌ کوین به‌صورت غیرمتمرکز است و هزاران کامپیوتر و دستگاه استخراج در سرتاسر جهان وظیفه‌ی کنترل و بررسی تراکنش‌ها و تولید بیت‌ کوین‌های جدید را برعهده دارند. پس زمانی که یک فرد به یک فرد دیگر بیت‌ کوین ارسال می‌کند باید این تراکنش از طریق شبکه‌ی بیت‌ کوین تأیید شود. این تأییدیه به‌منظور بررسی صحت تراکنش و موجودی کیف پول‌ها در بلاک چین است. این فرایند به‌صورت خودکار انجام می‌شود و استخراج‌کننده هیچ دخالتی در انتخاب تراکنش ندارد. استخراج‌کنندگان بیت ‌کوین با دستگاه‌های خودشان کار تأیید تراکنش را انجام می‌دهند و بخشی از کارمزد تراکنش را به‌عنوان دستمزد دریافت می‌کنند.

1 نظر
  1. محمد ۳ می گوید

    درود بر سازندگان اپ دیجی پی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 + 8 =