خریداران سکه از بانک مرکزی باید مالیات بدهند: ۲ برابر سال گذشته!

خبرگزاری ایسنا گزارش داده طبق قانون مالیات‌های مستقیم، خریداران سکه از بانک مرکزی باید مالیات بپردازن. طبق این قانون، همه کسانی که در سال ۱۳۹۹ تا ۱۰۵ سکه از بانک مرکزی خریده‌ان، باید تا آخر خرداد سال ۱۴۰۰، مالیات سکه‌ها رو بپردازن، اما کسانی که تا ۵ سکه خریده‌ان، از پرداخت این مالیات معاف هستن.

در سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ هم این قانون برای خریداران سکه اعمال شد، اما گویا محاسبه مالیات بر سکه‌هایی که در سال ۱۳۹۹ از بانک مرکزی خریده شده‌اند، هم سختگیرانه‌تر و هم سنگین‌تر شده، یعنی هم از تعداد سکه‌هایی کم شده که از مالیات معاف هستن، و هم به مبلغ مالیات اضافه شده.

همون‌طور که گفته شد، تا ۵ سکه، از پرداخت مالیات معاف است، کسانی که ۵ تا ۱۵ سکه بیشتر از این تعداد خریده باشن، باید به‌ازای هر قطعه سکه، مبلغ ۹۶۰ هزار تومن مالیات پرداخت کنن. یعنی اگه کسی در سال ۱۳۹۹ تعداد ۱۰ سکه از بانک مرکزی خریده باشه، باید ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومن مالیات بپردازه.

کسانی که ۱۵ تا ۲۵ سکه بیشتر خریده باشن، باید به‌ازای هر قطعه سکه مبلغ ۱ میلیون و ۲۸۰ هزار تومن مالیات پرداخت کنن. یعنی اگه کسی ۲۰ سکه از بانک مرکزی خریده باشه، باید ۲۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومن مالیات بده.

در نهایت کسانی که ۲۵ تا ۱۰۵ سکه خریده باشن، باید به‌ازای هر سکه ۱میلیون و ۶۰۰ هزار تومن مالیات بدن. یعنی اگه کسی ۶۵ سکه خریده باشه، باید ۱۰۴ میلیون تومن مالیات پرداخت کنه.

اگه مشمولان این مالیات، مالیاتشون رو تا آخر خرداد ۱۴۰۰ واریز نکنن، به‌ازای هر ماه دیرکرد، معادل ۲٫۵ درصد جریمه به مالیاتشون اضافه می‌شه. برای مثال، خریدار ۱۰ سکه که باید ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومن مالیات بده، در صورت یک ماه دیرکرد در پرداخت مالیات، باید ۹ میلیون و ۸۴۰ هزار تومن پرداخت کنه.

به گزارش ایسنا، کسانی که امکان پرداخت مالیات کامل رو تا آخر خرداد ندارن، می‌تونن مالیاتشون رو طی چهار قسط مساوی ماهیانه پرداخت کنن. یعنی خریدار ۱۰ سکه می‌تونه مالیاتش رو در چهار قسط ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومنی طی چهار ماه پشت‌سرهم پرداخت کنه.

در ادامه جداول مالیات بر خرید سکه از بانک مرکزی طی سه سال ۱۳۹۷، ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ رو میاریم تا خودتون مقدار مالیات رو مقایسه کنید:

مالیات سکه در سال ۱۳۹۷

مالیات سکه در سال ۱۳۹۷

مالیات سکه در سال ۱۳۹۹

شما سال ۱۳۹۹ از بانک مرکزی سکه خریدید؟ نظرتون درباره مالیات بر خرید سکه از بانک مرکزی و مبلغ این مالیات چیه؟

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.