لپ‌تاپ با صفحه ‌نمایش مات یا براق: کدام گزینه برای شما بهتر است؟

صفحه‌نمایش‌ها از صفحه ‌نمایش تلویزیون‌های بزرگ گرفته تا مانیتورهای کوچک و صفحه نمایش گوشی هوشمند یا مات هستند یا براق. هرکدام از این دو نوع صفحه ‌نمایش جوانب مثبت و منفی مختلفی دارند اما اگر بخواهیم صفحه ‌نمایش لپ‌تاپ یا کامپیوتر شخصی را در نظر بگیریم معمولاً صفحه‌ نمایش مات توصیه می‌شود زیرا صفحه نمایش‌های براق به دلیل خیرگی و بازتاب زیاد باعث خستگی چشم و آسیب دیدن آن می‌شوند؛ اما اجازه دهید با جزئیات بیشتری درباره‌ی این دو نوع صفحه نمایش حرف بزنیم.

صفحه نمایش‌های براق: زیبا اما غیرکاربردی برای لپ‌تاپ

صفحه نمایش‌های براق از شیشه‌های بازتابنده یا پلیمر استفاده می‌کنند. درجه شفافیت بالای این صفحه نمایش‌ها باعث می‌شود تقریباً تمام نور خروجی نمایش داده شود و درنتیجه تصویر بسیار با طراوت خواهد بود.

صفحات براق، قسمت‌های تاریک صفحه را تاریک‌تر، قسمت‌های سفید را روشن‌تر و رنگ‌ها را زنده‌تر از صفحه‌نمایش‌های مات نمایش می‌دهند.

اما به‌هرحال هر عملکردی هزینه‌ای دارد. حتی باوجود اینکه موادی مانند فلوراید منیزیم در مانیتورهای مدرن باعث شده‌اند مشکل خیرگی تا حد زیادی برطرف شود اما مهمترین نقطه‌ ضعف‌ صفحه‌ نمایش‌های براق از بازتابندگی نشات می‌گیرد. در واقع مانیتور یا تلویزیونی که صفحه نمایش براق داشته باشد هر منبع نوری در محیط را دقیقاً به چشم شما می‌تاباند و چراغ‌ها و پنجره‌های اتاق کاملاً روی این صفحه‌نمایش‌ها منعکس می‌شوند؛ بنابراین هنگام کار یا بازی با این صفحه‌ نمایش‌ها به‌جای تمرکز روی محتوای کار یا لذت بردن از گرافیک بازی دائماً باید جایتان را تنظیم کنید تا نوری داخل صفحه نیفتد. این موضوع نه‌تنها شما را کلافه خواهد کرد که برای چشم‌هایتان هم مضر است. مانیتورهای براق باعث خستگی شدید چشم می‌شوند. این همان دلیلی است که باعث شده است بیشتر دفاتر و شرکت‌ها در سراسر جهان مانیتورهای مات را انتخاب می‌کنند. علاوه بر این صفحه نمایش‌های براق راحت‌تر کثیف می‌شوند. کافی است صفحه نمایش را با انگشتانتان لمس کنید، چربی انگشتانتان روی صفحه باقی خواهد مانند. به همین ترتیب گردوغبار هم روی صفحه‌های شفاف بیشتر باقی می‌ماند؛ بنابراین نگه‌داری از صفحات شفاف نیاز به‌دقت و توجه زیادی دارد.

 با وجود این اگر می‌توانید نورپردازی محیط خود را طوری کنترل کنید که هیچ منبع نوری روی صفحه نیفتد به صفحه نمایش‌های براق فکر کنید چون آن‌ها تصویر را بهتر نمایش می‌دهند. تلویزیون‌ها از CTR ها قدیمی تا بهترین OLED ها و QLED ها در دنیای امروز از صفحه‌نمایش‌های براق که در آن‌ها ترکیبات شیمیایی ضد خیرگی به ‌کار رفته است استفاده می‌کنند. دلیل این مسئله این است که تلویزیون‌ها معمولاً در هال قرار می‌گیرند و منبع نور خاصی مستقیماً روی آن‌ها نمی‌افتد. در چنین موقعیت‌هایی صفحه‌نمایش‌های براق قابل ‌استفاده هستند اما این موضوع درباره‌ی لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترهای شخصی صدق نمی‌کند.

مانیتورهای مات: ابزارهایی قابل‌قبول

صفحات مات از نظر ظاهر به‌خوبی صفحات نیستند، این موضوع شاید در یک محیطی که نورپردازی کاملاً کنترل‌شده‌ای دارد درست به نظر برسد اما در دنیای واقعی مانیتورهای مات راه‌حل کاربردی و قابل قبول هستند. در این مانیتورها از سطوح پلاستیکی استفاده‌شده است که مواد اولیه‌ آن‌ها پلیمرهای خاصی است. به کمک فرآیند چاپ فلزی در این پلمیرها شیارهایی به‌صورت شیمیایی یا مکانیکی ایجاد می‌شود. این شیارها باعث می‌شوند نوری که به مانیتور برخورد می‌کند بیشتر پراکنده شود. هرچند ممکن است شما در مانیتورهای مات هم با اندکی خیرگی مواجه شوید اما مقدار آن در مقابل صفحه نمایش‌های براق بسیار کم است.

مات بودن صفحه نمایش اگرچه مزایای زیادی را در اختیار کاربر می‌گذارد اما عیب‌هایی هم دارد. در مانیتورهای براق تصاویر نمایش داده‌شده تقریباً هیچ نوع فیلتری ندارد اما صفحه نمایش‌های مات جلوی بیشتر نور خروجی را می‌گیرند. در حقیقت با این صفحه نمایش‌ها نور کمتری دریافت می‌کنید که می‌تواند باعث شود جزئیات تصویر کاهش پیدا کند، کنتراست کم شود و رنگ‌ها به ‌اندازه‌ی تصاویری که در صفحات براق می‌بینید سرزنده نباشند. بااین‌حال چشمان شما نمی‌توانند انعکاس‌های زیاد و خیره‌کننده را تحمل کنند و فشار غیرقابل وصفی به آن‌ها وارد خواهد شد. یکی دیگر از مزایای صفحه نمایش‌های مات دیرتر کثیف شدن آن‌هاست. با داشتن این نوع صفحه نمایش دیگر نیاز نیست نگران این مطلب باشید که دستتان به صفحه خورده است، آن‌ها چربی دستان شما را جذب نمی‌کنند. در ضمن دیگر نیاز نیست نگران بازکردن پرده‌ها و آمدن نور به داخل یا محل قرارگیری لامپ یا سایر منبع‌های نور در محیط باشید. مانیتورهای مات دشمن نور نیستند.

برخلاف تلویزیون، صفحه نمایش‌‌های مات برای مانیتور انتخاب‌های بسیار مناسب‌تری هستند مخصوصاً اینکه هرچه جلوتر می‌رویم مانیتورهای مات روشن‌تری تولید می‌شوند. شاید در سال‌های گذشته یک مانیتور ۳۰۰ نیتی بهترین چیزی بود که می‌توانستید پیدا کنید اما روشنایی صفحه‌های امروزی به ۵۰۰ یا ۱۰۰۰ نیت هم می‌رسد. به زبان ساده می‌توان گفت کیفیت تصویر در مانیتورهای مات دائماً رو به افزایش است و احتمالاً به‌زودی تشخیص دادن تفاوت کیفیت تصویر میان مانیتور‌های مات و براق سخت خواهد شد.

فرقی نمی‌کند بخواهید کار کنید، بازی کنید یا فیلم ببینید اگر این کارها را با لپ‌تاپ یا کامپیوتر شخصی انجام می‌دهید، به چشمهایتان احترام بگذارید و صفحه نمایش مات را انتخاب کنید. صفحه‌نمایش‌های براق جایشان در نشیمن شماست، آن‌ها را برای تلویزیون‌ نگه‌دارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.