لپ‌تاپ با صفحه نمایشگر لمسی بخریم یا غیر لمسی؟

برای خرید یک لپ‌تاپ جدید باید فاکتورهای متعددی را در نظر گرفت. جدای از بررسی ویژگی‌ها و ارزیابی سخت افزار و فضای ذخیره سازی، باید به این نکته توجه کنید که آیا به دنبال یک لپ‌تاپ معمولی هستید یا یک لپ‌تاپ گیمینگ گران‌قیمت می‌خواهید؟ یا اینکه لپ‌تاپ‌ های مجهز به نمایشگر لمسی کار شما را راه می‌اندازد. پاسخ دقیق به این پرسش‌ها فرایند انتخاب و خرید لپ‌تاپ را برای شما بسیار ساده می‌کند.

قابلیت صفحه نمایش لمسی در لپ‌تاپ‌های امروزی قابل تبدیل، لپ‌تاپ‌های دو در یک و تعداد کمی از مدل‌های غیرقابل تبدیل به تبلت مشاهده می‌شود. مانند سایر ویژگی‌های لپ‌تاپ، صفحه نمایش لمسی هم مزایا و معایب خودش را دارد. مطالعه‌ی این مقاله به شما کمک می‌کند همه‌ی نکات لازم نمایشگر لمسی لپ‌تاپ را بررسی کنید و با مزایا و معایب آن آشنا شوید.

عملکرد نمایشگر لمسی در لپ‌تاپ‌ها

در حال حاضر دو نوع صفحه نمایش لمسی در لپ‌تاپ وجود دارد: مدل مقاومتی و مدل خازنی

صفحه لمسی مقاومتی

نمایشگر لمسی مقاومتی از دو لایه تشکیل شده است که برای کار به فشار لمس نیاز دارد. هر دو لایه دارای جریان الکتریکی هستند که به صورت جداگانه از یکدیگر نگهداری می‌شوند. یکی از آنها دارای مقاومت است در حالیکه که دیگری رساناست. زمانی که صفحه‌ی نمایش را لمس می‌کنید، لایه‌ی مقاومتی با لایه‌ی رسانا تماس پیدا می‌کند. این نقطه‌ی تماس منجر به تغییر جریان الکتریکی می‌شود. نرم افزار این تغییر را تایید می‌کند و وظیفه‌ی خود را انجام می‌دهد.

صفحه لمسی خازنی

نمایشگر لمسی خازنی فقط از یک لایه تشکیل شده است و به عنوان مختصات عمل می‌کند. صفحه نمایشی برای کار کردن نیاز دارد با بدن در تماس باشد تا نیروی الکتریکی مورد نیاز را ذخیره کند. وقتی صفحه نمایش لمسی خازنی را لمس می‌کنید؛ این نقطه تماس جریان انرژی الکتریکی را روی صفحه تغییر می‌دهد. برخلاف صفحه نمایش مقاومتی، در مدل خازنی، امکان تشخیص نقاط تماس را دارد. به همین دلیل می تواند قابلیت‌های چند لمسی و چند انگشت را در خود جای دهد. این نوع صفحه نمایش لمسی امکان بزرگنمایی و کوچک نمایی را نیز فراهم می‌کند.

مزایای نمایشگرهای لپ‌تاپ با صفحه لمسی

۱. نویگیشن ساده و سریع

صفحه نمایش لمسی در درجه‌ی اول برای سهولت نویگیشن طراحی شده است. کاربران در مقایسه با پد لمسی یا ماوس می‌توانند کارهای بسیاری متنوعی را با صفحه لمسی انجام دهند. نصب اپلیکیشن‌ها و جابجایی بین آنها ساده‌تر می‌شود. افزون بر این، اگر پد لمسی یا صفحه‌ی کیبرد خراب شود، شما می‌توانید با صفحه‌ی لمسی کار خود را راه بیاندازید.

۲. یک انتخاب عالی برای طراحی و یادداشت برداری

نمایشگر لمسی کار هنرمندان و طراحان گرافیک را ساده می‌کند. مدل‌های خاصی از لپ‌تاپ وجود دارد که به قلم و نمایشگر لمسی مجهزند. به این ترتیب هنرمندان می‌توانند طرح‌های هنری خود را در هر شرایطی پیاده سازی کنند. قلم و نمایشگر لمسی افزون بر این یک پیج ایده‌آل برای دانشجویان نیز محسوب می‌شوند. زیرا دیگر نیازی به دفترچه یادداست برای کلاس‌های درسی نخواهند داشت.

۳. نمایشگر واضح و با کیفیت بالا

نمایشگرهای لمسی لپ‌تاپ، در مقایسه با نمونه‌های استاندارد معمولا با روشنایی عالی، رنگ‌های دقیق و زنده بازتولید بهتر رنگ ارائه می‌شوند. اغلب مدل‌های دارای این ویژگی، از رزولوشن بالاتری برخوردار هستند. نمایشگرهای لمسی براق هستند و می‌توانند نسبت به نمایشگرهای مات عملکرد بهتری به لمس داشته باشند. به دلیل دقت و روشنایی عالی رنگ، بسیاری از افرادی که با رنگ‌ها سروکار دارند، مدل‌های لمسی را در اولویت قرار می‌دهند.

معایب نمایشگرهای لپ‌تاپ با صفحه لمسی

۱. تخلیه‎‌ی سریع باتری

لپ‌تاپ‌هایی که به صفحه نمایش لمسی مجهزند، مجموعه وظایف مختلفی برای پردازش دارند که برای سخت‌افزار کامپیوتر طراحی شده است. اگر قصد دارید به طور مکرر از این ویژگی استفاده کنید، باید یک باتری اضافه در حالت آماده باش همراه‌تان باشد.

۲. قیمت بالاتر

صفحه نمایش لمسی، یک قابلیت‌های مضاعف در لپ‌تاپ به شمار می‌آید. بنابراین باعث افزایش قیمت می‌شود. علاوه بر این، برخی از تولیدکنندگان لپ‌تاپ، نمایشگر را با رزولوشن بالاتر ارائه می‌دهند که این موضوع نیز افزایش هزینه‌ را به دنبال خواهد داشت، البته می‌توانید بدون نگرانی از افزایش قیمت از خرید‌ قسطی لپ‌تاپ نیز استفاده کنید.

۳. افزایش وزن لپ‌تاپ

اضافه کردن تکنولوژی اضافی به لپ‌تاپ هم باعث اشغال فضا می‌شود و هم لپ‌تاپ را سنگین‌تر می‌کند. این اختلاف وزن در مقیاس گرم است اما همین مقدار نیز می‌تواند تاثیرگذار باشد.

۴. چالش نور مستقیم در صفحه نمایش

نمایشگر لمسی لپ‌تاپ برای استفاده در نورکم بسیار ایده‌آل است. نور زیاد می‌تواند استفاده از لپ‌تاپ را سخت کند و چشم کاربر را بیازارد. اغلب نمایشگرهای لمسی، پوشش براقی دارند بنابراین می‌توانند خیلی سریع‌تر به لمس پاسخ دهند. اما این پوشش به راحتی اثر انگشت و لکه را به خود جذب می‌کند و باعث کثیف شدن نمایشگر می‌شود.

افرادی که از لپ‌تاپ مجهز به نمایشگر لمسی استفاده می‌کنند، به دلیل سریع‌تر انجام شدن کارها و ویژگی‌های خاص نمایشگر آن را پیشنهاد می‌دهند. این مدل تنها برای برخی از کارها مثل یادداشت برداری یا طراحی بسیار مناسب است. افزون بر این مدل‎‌های لمسی از نظر ظاهری، زیبا هستند و از دقت و روشنایی رنگ بسیار خوبی برخوردارند.  با این حال همانطور که قبلا گفته شد، این محصولات با معایبی مثل وزن بالا و عمر کوتاه باتری نیز همراهند. از این رو پیش از خرید باید نیازهای خود را به درستی بررسی کنید. مثلا اگر دانشجو هستید، خرید لپ‌تاپ لمسی می‌تواند کار شما را سریع‌تر پیش ببرد. اما این امکانات برای استفاده‌ی روزمره و معمولی از لپ‎‌تاپ چندان ضروری نیست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.