لوازم خانه رو دست دوم بخریم یا قسطی؟

خیلی از افراد هنگام خرید وسایل خانه یا تعویض آن‌ها به خرید وسایل دست دوم یا خرید به‌صورت اقساطی فکر می‌کنند. هر یک از این روش‌ها مزایا و معایب خود را دارند که بهتر است پیش از خرید بررسی شوند. در این مقاله، ما به شما کمک خواهیم کرد که جوانب مثبت و منفی هر یک از این دو روش را متوجه شوید و تصمیم هوشمندانه‌تری بگیرید.

خرید لوازم‌خانگی دست دوم

خرید لوازم‌خانگی دست دوم در چند سال اخیر بسیار رایج شده است. یکی از دلایل عمده‌ی این موضوع افزایش قیمت‌های لوازم‌خانگی است. همچنین برخی از افراد برای جلوگیری از مصرف‌گرایی و حفظ محیط‌‌زیست خرید وسایل دست دوم را ترجیح می‌دهند. خرید وسایل به‌صورت دست دوم تشویق به بازیافت لوازم است. خیلی از افراد برای تهیه‌ی میز تحریر، صندلی، میز جلو مبلی و کتابخانه به فروشگاه‌های دست دوم سر می‌زنند و سپس با توجه به سلیقه و سبک دکوراسیون منزل خود، وسیله‌ی جدید را ترمیم یا رنگ می‌کنند. در کشورهایی نظیر ایتالیا خرید وسایل به‌صورت دست دوم کاملاً پسندیده است و جزوی از فرهنگ آن‌ها به‌حساب می‌آید.

هنگامی که برای خرید وسیله‌ای جدید به یک فروشگاه بزرگ می‌روید، محدودیت‌هایی در مورد قیمت وجود دارد ولی هنگام خرید وسایل کارکرده، معمولاً با شخصی روبرو هستید که ممکن است اهل مذاکره باشد به همین دلیل می‌توانید قیمت را به‌راحتی کاهش دهید.

البته باید بدانید که در خرید دست دوم هیچ ضمانتی وجود ندارد. معمولاً هنگام خرید وسایل دست دوم، ضمانت کارخانه و شرکت تمام شده است و ممکن است خرابی‌هایی در وسیله وجود داشته باشد که از نظر شما پنهان است. در خرید لوازم نو، فروشگاه‌ها و شرکت‌ها برای تحویل وسایل به خریدار و مصرف‌کننده کمک می‌کنند و حتی مسئولیت نصب یخچال، اجاق‌گاز و ماشین لباسشویی را هم برعهده می‌گیرند ولی این مسئله در خرید وسایل دست دوم وجود ندارد.

دانشجویان از اصلی‌ترین گروه‌های هدف وسایل دست دوم هستند. این گروه که برای مدت محدودی در شهر دیگری زندگی می‌کنند یا بودجه‌ی کافی برای خرید وسایل به‌صورت نو را ندارند، به‌راحتی می‌توانند لوازم‌خانگی مورد نیاز خود را به‌صورت دست دوم تهیه کنند. دانشجویان در این روش مبلغ کمی پرداخت می‌کنند ولی جنس مورد نظر خود را تهیه می‌کنند.

مهم‌ترین مزیت خرید لوازم‌خانگی به‌صورت دست دوم صرفه‌جویی در هزینه‌ها است. در خرید لوازم دست دوم نسبت به خرید وسایل نو تقریباً سی تا شصت درصد پول خریدار ذخیره می‌شود. برای مثال یک دست مبلمان کلاسیک با قیمت نو حدود بیست تا سی میلیون تومان است ولی همین مبل به‌صورت کار کرده را می‌توان با قیمت حدود هشت تا ده میلیون تومان تهیه کرد.

خرید اقساطی لوازم خانه

خرید اقساطی یکی از روش‌های بهینه و مناسب برای تهیه‌ی لوازم‌خانگی است. لوازم‌خانگی گران و برند را به‌راحتی می‌توان از طریق خرید اقساطی تهیه و بعداً هزینه‌ی آن را پرداخت کرد. خرید اقساطی به شما این امکان را می‌دهد تا مقدار کل خریدهای خود را به قسط‌‌های کمتر تبدیل و به‌صورت ماهانه پرداخت کنید. برنامه‌های پرداخت اقساط وام را می‌توان متناسب با برنامه‌ی حقوق و دستمزد خود تنظیم کرد، بنابراین برای پرداخت پول برای بازپرداخت‌های خود مشکلی نخواهید داشت.

خیلی از زوج‌های جوان که قصد دارند تازه خانه‌ی خود را انتخاب کنند و وسایل نو بخرند تمایلی به خرید وسایل دست دوم ندارند. خرید اقساطی برای این افراد بهترین راه‌حل است. با خرید اقساطی لوازم خانگی می‌توان در ابتدا هزینه‌ی خرید وسایل را کاهش داد و بدین ترتیب از درآمدهای ماه‌های آینده استفاده کرد. در خرید اقساطی تقریباً می‌توان با پرداخت یک سوم یا حتی کمتر از مبلغ اصلی کالای خود را تهیه کرد و خانه‌ی خود را چید. در خرید قسطی به دلیل اینکه محصول خریداری شده نو است، از کیفیت، جنس و ظاهر آن می‌توان مطمئن بود و تا سال‌ها از مراجعه به تعمیرکاران بی‌نیاز شد.

البته نباید فراموش کرد که شما فقط می‌توانید تا میزان مشخصی وام بگیرید و خرید اقساطی انجام دهید. داشتن سقف در دریافت وام ممکن است برای شما آزاردهنده باشد اما اگر واقعیت را در نظر بگیرید، این محدودیت هنوز به نفع شماست. با محدودیت اعمال شده حداقل می‌توانید اطمینان حاصل کنید که در حد درآمد خود وام می‌گیرد و در آینده بدهکار نمی‌شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.