قبل از خرید فرش حتما پاسخ این سوالات رو بدونید!

دکوراسیون منزل و سبک چیدمان آن بر روی خلق و خوی افراد تأثیر می‌گذارد و حتی بخشی از علایق و سلایق افراد حاضر در آن محیط را نشان می‌دهد. برای چیدمان وسایل یک خانه و یا طراحی داخلی منزل برخی از وسایل نسبت به سایر لوازم نقش برجسته‌تری دارند. فرش یکی از وسایل مهم و تأثیرگذار در چیدمان وسایل خانه است. رنگ، طرح، نقش و سایز آن تمامی اجزای خانه را تحت تأثیر قرار می‌دهد از این رو هنگام خرید آن باید به چندین نکته مهم توجه کرد.

افراد برای خرید فرش با کمی جست‌وجو با طیف وسیعی از کیفیت و مدل‌های مختلف روبه‌رو می‌شوند. همه‌ی آن‌ها زیبا هستند اما آیا مناسب هر سبک خانه‌ای هستند؟ قطعاً جواب این سؤال خیر است. خانه‌های مدرن مناسب یک فرش و خانه‌های کلاسیک و سنتی مناسب فرش با طرح دیگر هستند از این رو هنگام خرید باید به سلیقه‌ی خود و نوع دکور منزل توجه کرد.

برای خرید فرش علاوه بر توجه به کیفیت آن باید به‌راحتی، دوام و زیبایی آن هم توجه کرد تا چندین سال از خرید دوباره‌ی آن بی‌نیاز بود. اولین قدم برای خرید فرش توجه به فضای استفاده از آن است. برای مثال اتاق کودک تفاوت گسترده‌ای با سالن پذیرایی دارد از این رو از یک فرش مشابه نمی‌توان برای هر دوی آن‌ها استفاده کرد. برای شفاف‌تر شدن و راحت‌تر انتخاب کردن فرش پیش از خرید باید به این سؤال‌ها پاسخ داده شود:

  • اتاق چه کاربری دارد؟

  • آیا رفت آمد در آن اتاق کم یا زیاد است؟

  • آیا اتاق مرکز فعالیت خانواده یا سرگرمی است؟

  • آیا دسترسی مستقیم از خارج خانه به آن اتاق وجود دارد؟

پاسخ هر چه دقیق‌تر به این سؤال‌ها افراد را در خرید فرش مناسب هدایت می‌کند. افراد باید برای خرید فرش سعی کنند تصویری دقیقی از انتظارات خود از یک فرش داشته باشند. برای مثال فردی که در خانه‌ی خود از حیوان خانگی مراقبت می‌کند نیازمند فرش متفاوتی از فردی است که به دنبال فرشی گران برای تزیین اتاق نشیمن خود است.

قدم دوم در انتخاب فرش توجه به رنگ و سبک آن است. فرش بخشی از هویت مردم ایران است. در کوچک‌ترین و ساده‌ترین خانه‌های ایرانی هم فرش دیده می‌شود. فرش‌های خوش رنگ و طرح بخش مهمی از صنایع‌دستی ایران را تشکیل می‌دهند که به سراسر دنیا صادر هم می‌شوند. بسیاری از افراد با خرید فرش خاص هویت و اصالتی ایرانی به خانه‌ی خود می‌بخشند.

برای رنگ مناسب فرش ابتدا باید از خود این سؤال پرسیده شود: از فضای مورد نظر چقدر استفاده می‌شود؟ اگر استفاده از آن کم باشد می‌توان انواع فرش‌های روشن را انتخاب کرد ولی اگر اتاق بچه یا اتاق نشیمن باشد که تمام رفت‌وآمد افراد خانه در آن قسمت‌ها است، خرید فرش روشن پیشنهاد نمی‌شود. برای پیدا کردن رنگ مناسب فرش باید پاسخی شفاف برای این سؤال‌ها نیز پیدا کرد:

  • اتاق کوچک است یا بزرگ؟

  • شرایط نوری اتاق چگونه است؟

پاسخ به سؤالات بالا انتخاب فرش را راحت‌تر می‌کند. فرش روشن نیاز به تعمیر و نگهداری بیشتری دارد از این رو انتخاب آن برای اتاق کودک یا خانه‌های با چند فرزند کوچک اصلاً پیشنهاد نمی‌شود. اندازه‌ی اتاق هم فاکتور مهمی در تعیین فرش است. می‌توان با انتخاب یک فرش با رنگ روشن‌تر، اتاق‌های کوچک‌تر را بزرگ‌تر نشان داد. همچنین می‌توان اتاق‌های بزرگ‌تر را با استفاده از یک فرش رنگی و تیره، گرم‌تر و دل‌نشین‌تر نشان داد.

شرایط نوری اتاق‌خواب هم از مواردی است که بر روی انتخاب فرش تأثیر می‌گذارد اما خیلی از افراد از آن غافل می‌شوند. اتاق‌هایی که نور طبیعی زیادی دارند، رنگ واقعی فرش را نشان می‌دهند در حالی که اتاق‌های ضلع شمالی یک خانه ممکن است به فرش‌های با رنگ روشن‌تر احتیاج داشته باشند تا احساس تاریکی ایجاد نشود.

در قدم سوم برای انتخاب فرش باید به پارچه‌های مبلمان، رنگ لوستر، طرح پرده و سایر لوازم منزل توجه کرد. نمی‌توان در یک خانه با دکوراسیون بوهمین فرشی فاخر و مناسب دکور سنتی انداخت. تضاد در انتخاب وسایل منزل حس ناخوشایندی ایجاد می‌کند و فضا را بیش از حد شلوغ نشان می‌دهد. خانه محل آرامش و آسایش افراد است از این رو باید تمام تلاش برای انتخاب درست لوازم و سازگاری میان آن‌ها صورت بگیرد.

رنگ‌های فرش می‌تواند بر روحیه افراد حاضر در آن فضا تأثیر بگذارد. رنگ‌های گرم اغلب احساس انرژی ایجاد می‌کنند در حالی که رنگ‌های سردتر آرامش را منتقل می‌کنند. هنگام خرید فرش این نکته نباید فراموش شود که نورپردازی در فروشگاه فرش با شرایط نوری خانه یکسان نیست به همین دلیل ممکن است رنگ فرش در خانه متفاوت از آنجا دیده شود.

پس از تصمیم‌گیری درباره‌ی طرح و نقش فرش باید به قیمت آن توجه کرد. گرچند می‌توانید از امکان خرید قسطی فرش ماشینی و دستباف نیز استفاده کنید و نگرانی‌ای بابت نوسان قیمت نداشته باشید. فرش جزئی مهم در دکور خانه است و بهتر است یکی از انواع باکیفیت آن تهیه شود. فرش به‌طورکلی در دو دسته‌ی ماشینی و دستباف قرار می‌گیرد:

  • فرش دستباف که بسیار ارزشمند و فاخر است نتیجه‌ی ساعت‌ها تلاش شبانه‌روزی است به همین دلیل قیمت آن بسیار بالا است. فرش دستباف به تأثیر از نقش و نگارهای ایرانی طراحی و تولید می‌شود و نقطه‌ای برجسته در دکور خانه به‌حساب می‌آید.

  • فرش ماشینی توسط ماشین‌آلات صنعتی تولید می‌شود. قیمت این فرش نسبت به فرش دستباف بسیار پایین‌تر است و با یک بودجه‌ی معمولی می‌توان یکی از زیباترین‌های آن را تهیه کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

four × 2 =