سرویس‌های فیس‌بوک، غول شبکه‌های اجتماعی دنیا، برای ساعاتی با اختلال مواجه شدن و همین اختلال کوتاه‌مدت، ضرر قابل‌توجهی به اقتصاد جهان وارد کرد. به‌گزارش دیجی‌پی، طی ساعات اولیه شامگاه روز دوشنبه، ۱۲ مهر، دسترسی به سرویس‌های فیس‌بوک، از جمله خود پلت‌فرم فیس‌بوک، اینستاگرام و واتس‌اپ، در سرتاسر جهان دچار اختلال شد.

به دنبال این اختلال گسترده، واتس‌اپ هم اطلاعیه‌ای صادر کرد مبنی بر اینکه «می‌دونیم بعضی‌ها در حال حاضر با واتس‌اپ مشکل دارن. در تلاش هستیم همه‌چیز رو به حالت عادی برگردونیم و در اسرع وقت با به‌روزرسانی، مشکل رو برطرف می‌کنیم».

البته این شرکت به قولش عمل کرد و از ساعات اولیه بامداد روز سه‌شنبه، دسترسی به سرویس‌های مذکور دوباره برقرار شد، اما بنابر گزارش ایسنا، نت‌بلاکس ضرر اقتصاد جهانی از این قطعی چندساعته رو بیش از ۵۰۰میلیون دلار برآورد کرده!

در ساعاتی که فیس‌بوک دچار اختلال شده بود، گمانه‌زنی‌های زیادی درباره علت اون مطرح شد. بعضی‌ها احتمال هک شدن این شبکه بزرگ رو مطرح کردن و بعضی هم علت اصلی رو مشکلات فنی عنوان کردن. در این میون، گروهی از کارشناس‌ها، تنظیم پروتکل دروازه‌ای مرزی (BGP) رو دلیل اصلی این اختلال گسترده دونستن و ادعای حمله هکرها رو رد کردن.

دلیل اصلی هر چه که بود، این قطعی به‌جز ضرری که به اقتصاد جهان زد، باعث کاهش شدید ارزش سهام فیس‌بوک در بازار بورس هم شد و مارک زاکربرگ، مدیرعامل این شرکت رو متحمل ضرری ۷میلیاردی کرد تا جایگاهش در رتبه‌بندی ثروتمندترین افراد جهان هم متزلزل بشه.

نکته جالب اینکه ادوارد اسنودن، کارمند سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و افشاگر معروف سال‌های اخیر، در توییتی نوشت «فیس‌بوک و اینستاگرام به‌طرز اسرارآمیزی آفلاین شده‌اند و در این روز درخشان، جهان به مکان سالم‌تری تبدیل شده»!

بعد از گذشت چند ساعت از اختلال در سرویس‌های فیس‌بوک، از جمله اینستاگرام و واتس‌اپ، این پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی، دوباره در سرتاسر جهان در دسترس قرار گرفتن، اما مسلما این پایان ماجرا نیست!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *