سهم پرداخت با کیف پول دیجیتالی در دنیای امروز

الکسیس زوکریمن مدیر توسعه‌ی تجارت شرکت Invite است. این شرکت جهانی در زمینه‌ی نرم‌افزار و طراحی دیجیتال فعالیت می‌کند و هدف اصلی‌اش سرعت دادن به تحولات دیجیتالی محصولات و خدمات است. در ادامه‌ی این مقاله الکسیس زوکریمن با دانش و تجربه‌ای که در حوزه‌ی کیف پول دیجیتال دارد، یادآوری می‌کند که چطور تولیدکنندگان این سرویس می‌توانند از این ابزار برای دستیابی به مزیت رقابتی بازار دیجیتالی استفاده کنند.

در دوران همه‌گیری کووید-۱۹، مردم تمام دنیا بیش از هر زمان دیگری سعی دارند حضور در فضاهای عمومی و ارتباطات فیزیکی خود را تا جای ممکن کاهش دهند. کیف پول دیجیتال به افراد این فرصت را می‌دهد تا بدون نیاز به پرداخت یا دریافت پول نقد، خرید خدمات و محصولات مورد نیاز خود را انجام دهند. به این ترتیب،  میزان تماس فیزیکی به میزان چشم‌گیری کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه احتمال انتشار ویروس هم کمتر می‌شود.

انجمن پرداخت‌های نوظهور (The Emerging Association) هم طی تحقیقاتی که انجام داده، در آخرین گزارش خود اعلام کرده که استفاده از کیف پول الکترونیکی روندی رو به افزایش داشته و این روند همچنان ادامه دارد.

مردم به دلیل نگرانی از مسائل بهداشتی و سلامتی، به کیف پول دیجیتال روی آورده‌اند، اما به نظر می‌رسد مزایای پرداخت‌ با گوشی آن‌قدر زیاد است که حتی در دوران پس از کرونا هم کاربران همچنان به کیف پول دیجیتال خود وفادار باقی بمانند. وقتی تمام خریدها و پرداخت‌های خود را با استفاده از یک پلتفرم مشخص انجام دهید، استفاده از کیف پول روشی بسیار مطمئن و سریع خواهد بود. گذشته از این‌ها دیگر نگران به همراه داشتن پول نقد کافی، یا سرقت و گم کردن پول و کارت‌های بانکی خود هم نخواهید بود.

در تمام دنیا، چین در زمینه‌ی استفاده از کیف‌ پول دیجیتال پیشگام است: ۸۱ درصد از کاربران گوشی‌های هوشمند در چین، از کیف پول دیجیتال استفاده می‌کنند. در اروپا این میزان به ۶۸ درصد کاهش پیدا می‌کند. در ایالات متحده‌ی آمریکا هم تعداد کاربرانی که از کیف پول دیجیتال استفاده می‌کنند، به سرعت و به طور مداوم در حال افزایش است.

براساس تحقیقاتی در سال ۲۰۱۸ مشخص شد که حدود ۴۸ درصد از کاربران کیف پول موبایلی، افراد ۱۸ تا ۳۴ ساله هستند. در حال حاضر این میزان رو به افزایش است، آن هم در حالی که افراد مسن‌تر یا کسانی که دانش کافی برای کار با گوشی‌های هوشمند ندارند، در شرایط فعلی به اجبار در این مسیر قرار گرفته‌اند و در حال درک مزایای آن هستند.

توسعه‌دهندگان کیف پول دیجیتالی امروز باید بیش از همیشه، برنامه‌هایی طراحی کنند که کاربری روان و آسانی داشته باشد و بتواند به نیاز کاربران با شرایط مختلف پاسخ دهد.

سرعت، سادگی و ایمنی استفاده از کیف پول دیجیتال در دوران همه‌گیری کووید-۱۹، سهم زیادی در آینده‌ی اکوسیستم پرداخت در بسیاری از کشورهای دنیا خواهد داشت.

ویژگی‌های یک کیف پول دیجیتالی موفق

با ادامه‌ی روند رو به رشد استفاده از کیف‌های پول دیجیتالی و موبایلی، توسعه‌دهندگان برای رسیدن به مزیت رقابتی و جلب اعتماد کاربران، باید اقدامات جدی در پیش بگیرند؛ و این به معنای اولویت‌بندی تجربه‌ی کاربری و بهبود قابلیت‌های یکپارچه‌سازی است. چه عواملی لازم است تا یک کیف پول الکترونیک برنده‌ی این رقابت شود؟

  • کاربری ساده و روان

اگر قصد دارید حداکثر کاربران بالقوه‌ی کیف پول دیجیتالی را به خود جذب کنید، باید در نظر داشته باشید که بسیاری از آن‌ها چندان تجربه یا حتی علاقه‌ای به محصولات دیجیتالی و آنلاین ندارند. باید برنامه‌ای در اختیار آن‌ها بگذارید که ساده و در عین حال کاربردی و یکپارچه باشد.

طراحان کیف پول دیجیتال باید اهمیت سادگی نحوه‌ی نصب و راه‌اندازی برنامه را در نظر داشته باشند. اگر روند نصب، ایجاد حساب کاربری و ثبت مشخصات طولانی و گیج‌کننده باشد، احتمال دارد کاربران حتی پیش از کار با برنامه آن را حذف کنند. می‌توانید در قالب تصاویر ساده و جذاب، مراحل لازم برای ایجاد حساب کاربری یا نحوه‌ی کار با برنامه را به کاربر آموزش دهید. استفاده از پیام‌های تایید پس از انجام هر مرحله هم می‌تواند کاربر را به ادامه‌ی کار تشویق کند.

  • حذف پرداخت هزینه‌های غیرضروری

اجازه دهید کاربران جدید بدون نیاز به پرداخت هزینه‌ی اضافی یا پنهان و به صورت رایگان در برنامه‌ی شما حساب کاربری ایجاد کنند و به‌سادگی قادر به دیدن صورت‌حساب عملیات بانکی خود باشند. فراموش نکنید که کاربران شما افراد باهوشی هستند که بی‌دلیل حاضر به صرف هزینه‌ی اضافی نیستند. در صورتی که بتوانید اعتماد آن‌ها را جلب کنید می‌توانید برای ارائه‌ی خدماتی خاص و ویژه هزینه‌ی اضافی دریافت کنید.  

  • افزایش امنیت با احراز هویت بیومتریک

بسیاری از توسعه‌دهندگان از نوآوری‌های جدید در برنامه‌های خود استفاده می‌کنند. مانند تشخیص هویت بیومتریک با استفاده از اثر انگشت و شناسایی چهره برای افزایش سیستم امنیتی اطلاعات کاربران. بسیاری از بانک‌‌ها و فین‌تک‌های پیشرو در این صنعت، از تکنولوژی بیومتریک برای افزایش امنیت اطلاعات و ساده‌سازی تجربه‌ی کاربری استفاده می‌کنند.

تشخیص هویت بیومتریک نه تنها مطمئن‌تر از رمز عبور است، بلکه سرعت بیشتری هم دارد و لازم نیست کاربر مراحل طولانی برای تایید رمز عبور را طی کند. کاربران می‌توانند به‌سادگی با دوربین تلفن همراه خود چهره‌ی خود را اسکن کنند تا هویت‌شان تایید شود.

  • یکپارچه‌سازی و ادغام پلتفرم‌های مختلف

یکپارچه‌سازی و ادغام حساب‌های کاربر بین بانک‌ها و کارت‌های مختلف می‌تواند نقش زیادی در سهولت و تسریع عملیات پرداخت داشته باشد. به این ترتیب کاربر همیشه از همان برنامه برای پرداخت‌های خود استفاده خواهد کرد.

با افزایش روند رو به رشد استفاده از کیف پول دیجیتالی در تمام نقاط دنیا، به‌ویژه در آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین، یکپارچه‌سازی می‌تواند راهی باشد برای ورود کیف پول الکترونیکی به بازارهای جدید و افزایش تعداد کاربران. جالب اینجاست که تعداد زیادی از افراد در این مناطق حتی حساب بانکی هم ندارند، تا جایی که در سال ۲۰۱۷ در آمریکای لاتین حدود ۵۰ درصد بزرگ‌سالان فاقد حساب بانکی بودند. به همین دلیل این مناطق فرصت مناسبی برای رشد و توسعه‌ی کیف پول دیجیتال هستند.

محصولات مالی دیجیتالی بیش از هر چیز به اعتماد کاربران نیاز دارند. در غیر این صورت، توسعه‌دهندگان در همان ابتدای کار از دور این رقابت نفس‌گیر حذف می‌شوند. با طراحی ساده‌ و کاربردی برنامه، ساختاری مطمئن و ادغام با سایر پلتفرم‌ها، یک کیف پول دیجیتالی می‌تواند اعتماد و وفاداری کاربران را به شکل طولانی‌مدت جذب کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

four × five =