گزارش بانک جهانی: اقتصاد ایران طی سال میلادی جاری، ۲٫۱ درصد رشد داره

بانک جهانی نرخ رشد تولید ناخالص جهان و ایران رو تا پایان سال ۲۰۲۱، به‌ترتیب ۵٫۶ درصد و ۲٫۱ درصد پیش‌بینی کرده.

به‌گزارش پایگاه خبری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، بانک جهانی (World Bank) در گزارش جدیدش از چشم‌انداز اقتصاد جهانی، نرخ رشد تولید ناخالص ایران طی سال ۲۰۲۱ و تا پایان اون رو ۲٫۱درصد پیش‌بینی کرده. متوسط این عدد برای کل کشورهای جهان هم ۵٫۶درصد برآورد شده.

بانک جهانی در این گزارش آورده که اقتصاد جهانی در سال جاری میلادی رشد قوی، اما به‌شدت غیریکنواختی رو تجربه می‌کنه و در عین حال بالاترین نرخ رشد خودش طی ۸۰ سال اخیر رو به ثبت می‌رسونه.

در این گزارش، نرخ رشد تولید ناخالص داخلی جهان در سال جاری میلادی، ۵٫۶ درصد پیش‌بینی شده که در مقایسه با پیش‌بینی قبلی این نهاد، ۱٫۵درصد افزایش نشون میده.

بانک جهانی با اشاره به نابرابری شدید در توزیع واکسن کرونا در جهان تأکید کرده: «رشد اقتصاد جهانی فقط روی معدودی از اقتصادهای بزرگ، متمرکزِ خیلی از اقتصادهای درحال‌توسعه از این رشد جا می‌مونن. انتظار میره حدود ۹۰ درصد از اقتصادهای پیشرفته جهان در سال ۲۰۲۲ به سطح درآمدی قبل از شیوع ویروس کرونا برگردن، اما به احتمال زیاد فقط یک‌سوم اقتصادهای درحال‌توسعه چنین روندی رو طی می‌کنن».

بانک جهانی نرخ رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۱ رو ۲٫۱ درصد پیش‌بینی کرده و در ادامه گفته این نرخ طی سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ به‌ترتیب ۲٫۲ درصد و ۲٫۳ درصد خواهد بود. از طرفی بر اساس برآوردهای اولیه بانک جهانی، اقتصاد ایران در سال گذشته میلادی ۱٫۷درصد رشد داشته و کشور ما جزو معدود کشورهایی بوده که سال ۲۰۲۰ رو با نرخ رشد اقتصادی مثبت پشت سر گذاشته‌اند.

بین اقتصادهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، مصر که دومین اقتصاد بزرگ منطقه از لحاظ تولید ناخالص داخلی بر مبنای برابری قدرت خرید به حساب میاد هم سال ۲۰۲۰ رو با نرخ رشد اقتصادی ۳٫۶ درصد به پایان رسونده؛ اما به جز ایران و مصر، بقیه اقتصادهای بزرگ منطقه، هم‌راستای خیلی از کشورهای جهان، در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۹ کوچک‌تر شده‌ان.

برآوردهای اولیه بانک جهانی نشون داده که تولید ناخالص داخلی کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال قبل از اون ۳٫۹ درصد کاهش داشته. از طرف دیگه، پیش‌بینی این بانک از نرخ رشد اقتصادی منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا نشون میده که اقتصاد این منطقه در سال جاری میلادی به سطح قبل از بحران کرونا برنمی‌گرده و در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ هم درست مثل سال‌های قبل از بحران کرونا، عملکرد ضعیف‌تری نسبت به میانگین جهانی خواهد داشت.

بانک جهانی گفته تعداد کمی از اقتصادهای بزرگ جهان نقش عمده‌ای در بهبود اقتصاد جهانی و بازگشت توأم با نابرابری اون به سطح قبل از شیوع ویروس ایفا می‌کنن.

بر اساس گزارش این نهاد عالی جهانی، اقتصاد ایالات متحده طی سال میلادی جاری، ۶٫۸ درصد رشد خواهد داشت و چین هم شاهد رشد اقتصادی ۸٫۵ درصدی خواهد بود. در نهایت هند هم که طی یک دهه اخیر همیشه نرخ رشد اقتصادی بالایی رو تجربه کرده و در بیشتر این سال‌ها رکورددار نرخ رشد اقتصادی بین اقتصادهای بزرگ جهان بوده، در سال جاری میلادی به رشد ۸٫۳ درصدی دست پیدا می‌کنه.

اواسط فروردین سال جاری، صندوق بین‌المللی پول (International Monetary Fund) هم گزارش خودش رو از چشم‌انداز اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۱ منتشر کرده بود. این نهاد، در گزارش دو ماه پیش خودش، رشد اقتصادی ایران رو طی سال ۲۰۲۱، حدود ۲٫۵درصد پیش‌بینی کرده بود که کمی بیشتر از پیش‌بینی اخیر بانک جهانیِ.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

five × one =