گاوصندوق‌های خانگی چقدر ایمن هستند؟

همه‌ی افراد می‌دانند برای نگه‌داری از اقلامی که ارزش آن‌ها بیش از مقدار معینی است باید آن‌ها را در جای ایمنی نگهداری کرد. برخی از افراد برای حفاظت از اموال و وسایل گران‌بهایشان مانند اسناد بانکی، پول، دلار و طلا از صندوق‌های امانات بانک یا شرکت‌های خصوصی استفاده می‌کنند. یکی از آسان‌ترین و راحت‌ترین راه‌های حفاظت از وسایل باارزش خرید یک گاوصندوق ایمن برای خانه است. گاوصندوق در خانه این امکان را به افراد می‌دهد تا در هر لحظه از شبانه‌روز به اسناد و وسایل باارزش خود دسترسی داشته باشند.

گاوصندوق‌های خانگی مانند هر وسیله‌ی دیگر مزایا و معایب خاص خود را دارند. در انتخاب و خرید آن‌ها همیشه این سؤال پیش می‌آید که آیا گاوصندوق‌های خانگی به‌اندازه‌ی کافی ایمن هستند؟ گاوصندوق‌های خانگی از تنوع بسیار زیادی برخوردار هستند و هزاران طرح و مدل دارند. برخی از آن‌ها از ایمنی نسبی برخوردار هستند در حالی که بعضی از مدل‌های آن‌ها مجهز به سیستم‌های فوق پیشرفته و بسیار ایمن هستند.

در یکی از نظرسنجی‌هایی که در چند سال اخیر انجام شده، آمده است که فقط حدود ۲۷٪ از خانوارها از گاوصندوق استفاده می‌کنند. این موضوع نشان از عدم استفاده‌ی بسیاری از افراد از این وسیله است، بهتر است هر خانه مجهز به یک گاوصندوق باشد تا در صورت سرقت و آتش‌سوزی اتفاق تلخی برای مدارک و وسایل باارزش خانواده پیش نیاید.

راهنمای خرید قسطی گاوصندوق‌

موارد مهمی که باید قبل از سپردن دارایی‌های ارزشمند خود به یک گاوصندوق در نظر گرفت عبارت‌اند از:

گاوصندوق‌های خانگی چقدر ایمن هستند؟ جواب به این سؤال بسیار سخت است. میزان ایمنی همه‌ی گاوصندوق‌ها با یکدیگر برابر نیستند و هر فرد براساس میزان نیاز خود باید یکی از آن‌ها را تهیه کند.

پیش از خرید باید به ضدآتش بودن گاوصندوق توجه کرد. این ویژگی باعث می‌شود تحت هیچ شرایطی بدنه‌ی این وسیله آسیب نبیند. البته میزان مقاومت این صندوق‌ها نسبت به آتش هم متفاوت است و هر یک از آن‌ها دارای یک درجه بندی مقاومت نسبت به آتش هستند. هر چه مقاومت یک صندوق نسبت به آتش بیشتر باشد قیمت آن گران‌تر است. کارشناسان فروش گاوصندوق می‌گویند درجه‌بندی آتش اغلب نادیده گرفته می‌شود اما باید یکی از مهم‌ترین فاکتورها در هنگام خرید این وسیله باشد. آن‌ها توصیه می‌کنند صندوقی با ماندگاری حداقل یک ساعت در آتش خریداری شود. گاوصندوق‌هایی با درجه آتش‌سوزی کمتر از یک ساعت به‌ندرت در آتش‌سوزی خانه یا محل کار طاقت می‌آورند.

گاوصندوق‌های مقاوم به آتش به دلیل قیمت بالا خریدار کمتری دارند، در این صورت می‌توان یک جعبه‌ی مخصوص آتش تهیه شود و اسناد درون آن قرار بگیرد و سپس جعبه درون گاوصندوق گذاشته شود. در این صورت میزان ایمنی بسیار زیاد می‌شود.

نوع مواد به کار رفته در ساخت گاوصندوق خانگی ارتباط نزدیکی با میزان ایمنی آن دارد. اکثر گاوصندوق‌ها از فولاد ساخته می‌شوند که بسیار مقاوم و سنگین هستند. ضخامت برخی از صندوق‌های بزرگ حدود ده تا بیست سانتی‌متر فولاد است که سوراخ کردن آن بسیار سخت و طاقت‌فرسا است.

گاوصندوق‌ها براساس قفل درشان به چند دسته‌ی مختلف تقسیم می‌شوند. نمونه‌های دیجیتال آن‌ها جدیدترین مدل‌های موجود در بازار هستند. این نمونه‌ها به‌وسیله‌ی رمز کار می‌کنند و از ایمنی بسیار زیادی برخوردار هستند. برخی از مدل‌های پیشرفته آن‌ها از طریق اثرانگشت فعال می‌شوند و امکان باز شدنشان بسیار سخت است.

در استفاده از گاوصندوق نباید این را فراموش کرد که این وسیله جایگزینی برای سیستم‌های امنیتی خارجی و داخلی خانه نیست. خانه‌های که اسناد مهم و جواهرات باارزش دارند برای حفظ امنیت باید مجهز به سیستم هشدار تحت نظارت باشند. گاوصندوق تنها یکی از جنبه‌های حفظ امنیت لوازم خانه است. بسیاری از سارقان توانسته‌‌اند گاوصندوق خانه‌هایی که به سیستم هشدار مجهز نبودند را باز کنند یا با خود ببرند. برای امنیت بیشتر می‌توان اموال و دارایی‌های مهم گاوصندوق را بیمه کرد تا در صورت سرقت، بیمه جبران خسارت کند.

برای خرید گاوصندوق‌های خانگی می‌توان از طریق فروشگاه اینترنتی دیجی‌کالا اقدام کرد. اپلیکیشن دیجی‌پی وام بیست میلیون تومانی برای خرید انواع گاوصندوق‌های خانگی در اختیار همه‌ی افراد قرار می‌دهد. برای دریافت این وام نیاز به هیچ ضامنی نیست و به کمک آن می‌توان گاوصندوق مورد نیاز خود را سفارش داد و درب منزل تحویل گرفت.

3 نظرات
 1. ebrahimhozourinia.78 می گوید

  سلام من باید چیکار کنیم

  1. تیم تحریریه دیجی‌پی می گوید

   با سلام و احترام، سوالتون رو بفرمایید.

 2. محسن محمدی می گوید

  من اطلاع زیاد از گاوصندوق ندارم. ولی میدونم باید از جای مطمن خرید و کیفیت بالا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + 19 =