۱۰ چیزی که باید درباره‌ی فین‌تک بدانید

۱) فین‌تک انقلابی در خدمات مالی

ترکیبی از امور مالی و فناوری چیز عجیبی نیست. مؤسسات مالی سابقه‌ی طولانی‌ در استفاده از فناوری‌های جدید دارند. خودپردازها، کارت‌های اعتباری، چیپ‌ست‌‌ها و پین‌ها همگی نتایج فناوری هستند. با این‌حال فین‌تک در مقیاس بسیار بزرگ شکل ارائه‌ی خدمات مالی را کاملاً تغییر می‌دهد و سیستم‌های قدیمی را مختل می‎‌کند. از حواله‌های کوچک تا وام‌های همتا به همتا، برنامه‌ریزهای مالی روی گوشی هوشمند و برنامه‌های پرداخت از طریق تلفن همراه کسب‌وکارهای جدیدی هستند که باعث حذف بسیاری از مؤسسات مالی و افراد واسطه شده‌اند و محصولات و خدمات مالی را مستقیماً به دست مصرف‌کننده می‌رسانند.

۲) به کمک فین‌تک شما انتخاب‌های بیشتری در انتخاب نحوه‌ی مدیریت پول خود خواهید داشت

شرکت‌های فین‌تک و بانک‌ها هر دو در تلاش‌اند تا سهم خود را از بازار خدمات مالی دریافت کنند. شرکت‌های فین‌تک هزینه‌ی عملیاتی کمتری دارند و با دسترسی بیشتر به طیف وسیعی از اطلاعات درباره‌ی مشتریان، می‌توانند به‌راحتی به نیازهای فردی آن‌ها واکنش نشان دهند. از طرف دیگر سیستم بانکی نیز شبکه‌های داخلی‌ در مقیاس وسیع، مشتریان وفادار، سیستم نظارت داخلی و اعتمادی که در طول زمان به‌دست‌آمده را دارد. این مسائل رقابت در بازار خدمات مالی را تشدید کرده است که احتمالاً باعث خواهد شد مشتریان انتخاب‌های بیشتری مقابل خود داشته باشند.

۳) فین‌تک انتقال حواله را سریع‌تر و آسان‌تر می‌کند

اگر دائماً برای خانواده یا دوستان خود به خارج از کشور پول حواله می‌کنید می‌دانید این کار چه هزینه‌های گزافی دارد. برآوردها نشان می‌دهند سالانه ۳۲ میلیارد دلار هزینه‌ی انتقال پول در حواله‌های بین مرزی است. بسیار از شرکت‌های فین‌تک در حال حاضر این خدمات را با کارمزد بسیار پایین‌تر و سرعت بیشتر انجام می‌دهند.

در تعدادی از کشورهای درحال‌توسعه مانند نیجریه، کنیا، سنگال، تانزانیا، اوگاندا و جمهوری دموکراتیک کنگو شرکتی به نام BitPesa فعالیت می‌کند که از زیرساخت‌های بلاک چین کمک می‌گیرد تا هزینه‌ی معامله‌ها را کاهش داده و شفافیت را افزایش دهد. شرکت‌های بزرگ‌تری مانند Transferwise با این ادعا که هزینه‌ای که برای جابه‌جایی پول بین کشورها دریافت می‌کنند یک‌هشتم هزینه‌ی روش‌های معمول است با بانک‌های بزرگ و ارائه‌دهندگان حواله رقابت می‌کنند.

۴) ممکن است بانک شما دیگر وجود نداشته باشد

یک‌سوم نسل جدید در آمریکا فکر می‌کنند ظرف ۵ سال آینده دیگر نیازی به بانک وجود نخواهد داشت. آن‌ها در عوض به‌جای سیستم بانکداری سنتی روی استارتاپ‌های فین‌تک حساب بازکرده‌اند. جذابیت فین‌تک برای نسل جدید در راه‌حل‌های نوآورانه‌ای است که هرروز برای رفع نیازهای مصرف‌کنندگان ارائه می‌کند. البته هرچه مصرف‌کننده بیشتر از خطرات امنیتی فین‌تک آگاه شود احتمال دارد تمایلش به حفظ روش‌های قدیمی یا حداقل بخشی از آن افزایش پیدا کند.

در چین طی هشت سال شرکت‌های وام‌دهنده‌ی همتا به همتا به بخشی جدایی‌ناپذیر از سیستم اقتصادی تبدیل شدند و سال ۲۰۱۵ وقتی این شرکت‌ها یکی‌یکی تعطیل شدند نهادهای نظارتی مجبور شدند وارد عمل شوند. همکاری بین سیاست‌گذاران، فعالان فین‌تک، صنعتگران و نهادهای نظارتی می‌تواند نوعی تعادل ایجاد کند تا خطرات ناشی از فین‌تک کاهش پیدا کنند.

۵) نهادهای غیربانکی می‌توانند با سرعت بیشتری به تبدیل به بانک شوند

بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ هفتصد میلیون نفر از مردم جهان صاحب حساب شدند، اما نه از طریق سیستم بانکی. فین‌تک هدایت‌شونده با موبایل از سال ۲۰۱۱ به جنوب صحرای آفریقا راه پیدا کرد و درنتیجه تعداد کل دارندگان حساب میان مردم این منطقه را از ۲۴ درصد جمعیت به ۳۴ درصد جمعیت رساند.

علی‌رغم دستاوردهایی که فین‌تک در این مناطق به دست آورده و توانسته مشارکت مالی افراد را افزایش دهد اما هنوز کارهای زیادی به‌خصوص در حوزه‌ی زنان باید انجام شود. تا امروز ۶۵ درصد مردان و ۵۸ درصد زنان حساب دارند. مسئله‌ای که در کنار امکانات بانکداری همراه باید در نظر گرفته شود کیفیت دسترسی به اینترنت و توانایی پرداخت هزینه‌های آن است که در ادامه می‌تواند باعث بهبود مشارکت اقتصادی مردم شود.

۶) مشاور مالی شما می‌تواند در جیب شما باشد

برنامه‌های مدیریت مالی به مشتریان امکان دسترسی به مشاوره‌ی مالی درخواستی‌شان را می‌دهد. این برنامه‌ها از داده‌های معاملات گذشته‌ی شخص و حتی اطلاعات رفتاری او برای ارائه‌ی دیدگاه، برنامه و دستورالعمل به کاربران استفاده می‌‌کنند تا آن‌ها بتوانند بودجه‌ی خود را مدیریت کنند یا از پرداخت قبض‌هایشان مطمئن شوند. اگر این برنامه‌ها را به حسابتان متصل کنید، زمانی که در خرج کردن زیاده‌روی می‌کنید یا موجودی حسابتان کاهش پیدا می‌کند برنامه به شما اخطار می‌دهد، بعضی از برنامه‌ها حتی پا را فراتر گذاشته‌اند و باقی‌مانده‌ی حسابتان را در پایان ماه به یک حساب پس‌انداز منتقل می‌کنند.

با وجود عملکرد جذاب این برنامه‌ها نگرانی‌هایی را هم در پی دارد. حجم اطلاعات شخصی‌ای که این برنامه‌ها برای عملکرد مؤثر نیاز دارند نه‌تنها نگرانی‌ها را در مورد حفظ حریم خصوصی و محافظت از داده‌ها افزایش داده است بلکه مسائل اخلاقی مربوط به استفاده‌ی درست از این داده‌ها برای تبلیغات هدفمند و … نیز وجود دارد. آیا روزی می‌رسد که بیمه‌ها و بانک‌ها تلاش می‌کنند اطلاعات حافظه‌ی مرورگر افراد و شبکه‌های اجتماعی آن‌ها را استخراج کنند؟

۷) گم کردن کیف پولتان کار سختی خواهد شد

درحالی‌که هنوز هم بیشتر معاملات در سراسر جهان با پول نقد انجام می‌شود اما بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ مقدار معاملات غیر نقدی جهان تقریباً دو برابر شد. شرکت‌های بزرگی در زمینه پرداخت غیر نقدی فعالیت می‌کنند که از میان آن‌ها می‌توان به apple pay،android pay و Samsung pay اشاره کرد. پرداخت دیجیتال هنوز هم جای پیشرفت دارد و بخش بزرگی از مردم دنیا هنوز هم به شیوه‌های قبلی وفادارند.

۸) از بین رفتن حریم خصوصی ساده‌تر شده‌ است

خدمات فین‌تک به جمع‌آوری اطلاعات عمیق درباره‌ی مصرف‌کنندگان خدمات و رفتارهای آن‌ها وابسته است. این باعث شده است خدمات مالی به بزرگ‌ترین مشتری اطلاعات در جهان تبدیل شود.

استدلال شرکت‌های بزرگ فین‌تک این است که به کمک اطلاعات مصرف‌کنندگان کالاها و خدماتی را دریافت می‌کنند که با ترجیحات خودشان همخوانی بیشتری دارد. در مقابل منتقدان معتقدند این کار نه‌تنها دامنه نقض حریم خصوصی و داده‌ها را افزایش می‌دهد بلکه چنین عملکردی ممکن است محرومیت‎های مالی زیادی را برای مصرف‌کنندگان در پی داشته باشد و یا کسانی که ردپای دیجیتالی‌ای از آن‌ها وجود ندارد نتوانند به‌درستی از خدمات مالی استفاده کنند.

۹) شما می‌توانید هزینه‌ی ساندویچ خود را با بیت کوین پرداخت کنید

کیف پول‌های مجازی به شما امکان دریافت، ذخیره و ارسال ارزهای رمز پایه را می‌دهد. در واقع کیف پول مجازی شما می‌تواند معادل یک حساب بانکی و یک کارت پرداخت باشد. ارزهای رمزپایه به دلیل غیرمتمرکز بودن با استقبال زیادی مواجه‌اند چراکه در حقیقت معامله از طریق بانک یا شخص ثالث اتفاق نمی‌افتد و در نتیجه امکان ایجاد حریم خصوصی بیشتر در زمان معامله فراهم می‌شود. کیف پول‌های مجازی این فرصت را ایجاد کرده‌اند که بتوانید به‌عنوان سرمایه‌گذاری سکه‌ی مجازی بخرید. مارک‌های بزرگی مانند dell، subway و expedia پرداخت با بیت کوین را پذیرفته‌اند.

با این حال همان خصوصیاتی که باعث شده است بیت کوین مورد توجه قرار بگیرد باعث نگرانی‌های مختلفی نیز شده است. از ویژگی‌های اساسی هر سیستم غیرمتمرکزی از بین بردن پتانسیل کنترل از طرف یک مرجع بالادستی است. این مسئله سوالاتی را در مورد مسئولیت‌ها و دسترسی مصرف‌کننده به ‌حق جبران یا حق تصویب تصمیمات مطرح می‌کند که باید به آن‌ها پاسخ داده شود.

همچنین به دنبال یک دزدی دیجیتالی که در آن هکرها ۴۶۰ میلیون دلار بیت کوین را سرقت کردند، امنیت این حساب‌های دیجیتالی به‌طورجدی مورد سؤال قرار گرفت. تا زمانی که آسیب‌پذیری امنیتی ارزهای رمزپایه به شکل رضایت‌بخشی حل نشود استفاده‌ی گسترده از این ارزها ممکن نخواهد بود.

۱۰) یک ربات می‌تواند به پس‌انداز شما نگاه کند

یک مشاور رباتی از طریق یک نظرسنجی آنلاین اطلاعات مالی مشتریان را جمع‌آوری می‌کند و سپس از این اطلاعات برای ارائه مشاوره یا سرمایه‌گذاری خودکار دارایی‌های مشتری استفاده می‌کند. تعداد مشتریانی که از مشاوران رباتی استفاده می‌کنند در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ دو برابر نسبت به قبل بیشتر شده است. شرکت آمریکایی weakthfront نمونه‌ای از شرکت‌های خدمات مشاوره‌ی روباتی است که بیش از سه میلیارد دلار جذب سرمایه کرده است. مشاوران رباتی توانسته‌اند خدمات مدیریت سرمایه‌گذاری را در اختیار عموم مردم بگذارند اما آیا توصیه‌های آن‌ها بهترین توصیه‌هاست؟ هیچ دلیلی برای اثبات یا رد این ادعا وجود ندارد.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.