ترک استخراج‌کننده‌های بیت کوین در چین و تأثیرش بر آینده بازار ارزهای دیجیتال

بعد از هشدار دولت چین، ارزش بیت‌کوین سقوط کرد و تقریبا به ۵۰ درصدی نقطه اوجش رسیده. خیلی از استخراج‌کننده‌های بیت‌کوین در چین هم فعالیت خودشون رو به حالت تعلیق درآورده‌اند. اما این اتفاقات چه تأثیری بر آینده بازار ارزهای دیجیتال می‌ذاره؟

به‌گزارش خبرگزاری رویترز، اپراتورهای استخراج بیت‌کوین، از جمله هوبی مال (Huobi Mall) و بی‌تی‌سی‌تاپ (BTC.TOP)، بعد از هشدارهای دولت چین درباره استخراج و معامله بیت‌کوین، فعالیت‌های خودشون در این کشور رو متوقف کردن که باعث شد وضعیت بازار ارزهای دیجیتال متزلزل بشه.

همه‌چیز از هفته گذشته شروع شد که شورای دولتی چین به‌ریاست لیو هی (Liu He)، معاون اول نخست‌وزیر این کشور، از سخت‌گیری درباره استخراج بیت‌کوین خبر داد؛ این اولین باری بود که این شورا، «استخراج رمز ارزها» رو هدف قرار داده. استخراج بیت‌کوین در کشور چین کسب‌وکار بزرگی محسوب میشه و حدود ۷۰ درصد از کل رمز ارز دنیا رو تأمین می‌کنه.

استخراج‌کننده‌های رمز ارز از تجهیزات کامپیوتری ویژه و فوق‌العاده پرقدرتی استفاده می‌کنن. این دستگاه‌ها پردازش‌هایی انجام میدن که منجر به تولید رمز ارزهایی مثل بیت‌کوین میشه.

دولت‌های کشورهای مختلف و نهادهای نظارتی مالی نگرانی‌های خودشون رو نسبت به حمایت از سرمایه‌گذارها و جلوگیری از پول‌شویی دارن و به همین خاطر مدام درگیر این مسئله هستن که آیا باید در صنعت رمز ارزها دخالت کنن یا نه؟ و اصلا چطوری باید این کار رو انجام بدن؟!

جروم پاول (Jerome Powell)، رئیس فدرال رزرو ایالات متحده هم هفته گذشته آتش تنور رمز ارزها رو داغ‌تر کرد. پاول روز پنج‌شنبه گفت رمز ارزها برای ثبات مالی ریسک دارن. از صحبت‌های او این‌طور براومد که نظارت بیشتر بر رمز ارزها رو ضروری می‌دونه.

در ادامه این قضایا، هوبی مال که بخشی از صرافی ارزهای دیجیتال هوبی است، روز یکشنبه اعلام کرد همه کسب‌وکارهای ضمانتی خودش رو به حالت تعلیق درآورده. این شرکت در کانال رسمی تلگرامش نوشته مشغول عقد قرارداد با سرویس‌های خارجی است تا صادرات تجهیزات استخراج رو در آینده آسون‌تر کنه. هوبی مال از مشتریان خودش هم خواسته نگران نباشن و آرامش خودشون رو حفظ کنن.

شرکت استخراج‌کننده دیگه‌ای به‌نام بی‌تی‌سی‌تاپ هم اعلام کرده با توجه به ریسک‌های موجود، فعالیت خودش در چین رو به حالت تعلیق درمیاره.

جانگ چوئر (Jiang Zhuoer)، بنیان‌گذار بی‌تی‌سی‌تاپ در بلاگ‌پستی نوشته که این شرکت فعالیت در حوزه استخراج رمز ارز رو صرفا در آمریکای شمالی پیگیری می‌کنه. او نوشته در بلندمدت، تقریبا همه تجهیزات استخراج رمز ارز چینی خودش رو به کشورهای دیگه می‌فروشن، چون تنظیم‌کننده‌های چینی قصد سخت‌گیری در حوزه استخراج رو دارن.

چین یک‌بار هم در سال ۲۰۱۷ فعالیت صرافی‌های رمز ارز رو متوقف کرده بود که باعث شد جایگاه خودش رو به‌عنوان مرکز معامله ارز دیجیتال در دنیا از دست بده.

جانگ میگه چین کم‌کم قدرت خودش در حوزه رمز ارزها رو از دست می‌ده. او پیش‌بینی می‌کنه حجم استخراج ایالات متحده و کشورهای اروپایی رشد فوق‌العاده‌ای داشته باشه.

شرکت استخراج‌کننده دیگه‌ای به‌نام هش‌کو (HashCow) که ۱۰ مزرعه استخراج در استان‌های مختلف چین دارد و توان محاسباتی برای استخراج به سرمایه‌گذارها می‌فروشه هم گفته با مقررات دولتی همکاری کاملی خواهد داشت.

هش‌کو به مشتریان خودش اعلام کرده خرید هرگونه تجهیزات جدید برای استخراج بیت‌کوین رو متوقف می‌کنه و به سرمایه‌گذارهایی که سفارش توان محاسباتی ثبت کرده‌ان، ولی هنوز شروع به استخراج نکرده‌ان هم قول داده همه پول سفارش رو به‌صورت کامل برگردونه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

twenty − six =