تحول دنیای اقتصاد با بیت کوین

بیت کوین (Bitcoin) یا فناوری زنجیره‌ی بلوکی نقش مهم و پررنگی در تحولات آینده‌ی مالی و اقتصادی دنیا ایفا خواهد کرد. ممکن است در آینده‌ی نه‌چندان دور بیت کوین رایج‌ترین شیوه‌ی مورد استفاده برای انتقال پول بدون کارمزد به سراسر جهان شود.

ارز دیجیتال در بازار سرمایه مخالفان و موافقان بسیاری دارد. بیت کوین تمامی زیرساخت‌های مالی سنتی که پیش روی افراد است را ندارد از این رو بسیاری از افراد به‌راحتی از آن استفاده می‌کنند. بیت کوین در حال حاضر یکی از فناوری‌های مالی در حال توسعه است که نقاط مثبت و منفی زیادی دارد:

  • بزرگ‌ترین و شاید مهم‌ترین مزیت پول دیجیتال شفافیت آن است زیرا تمامی معامله‌های مربوط به آن در فضایی کاملاً شفاف و قابل رؤیت انجام می‌شوند.
  • از دیگر مزایای ارز دیجیتال می‌توان به کارمزد پایین آن اشاره کرد.
  • یکی از مزایای مهم بیت کوین حمل و جابه‌جایی آسان آن نسبت به سایر ارزها است. کیف پول‌های بیت کوین که سراسر رمزگذاری شده‌اند در نگهداری پول و ارز بسیار هوشمندانه عمل می‌کنند.

ریسک در بیت کوین

فعالیت در دنیای اقتصاد و بانکداری همواره با ریسک و نوسان همراه بوده است. بیت کوین نیز به‌عنوان یک ابزار ملی جدید از این قاعده مستثنا نیست و ممکن است ریسک‌هایی در آن وجود داشته باشد. ریسک بیت کوین متفاوت از ارزها و سایر پرداخت‌های سنتی است. بخشی از ریسک بیت کوین مربوط به نوسانات نسبی قیمت است و باید فراموش نکرد همه‌ی ارزهای محلی روزانه با نوسان روبه‌رو هستند.

بیت کوین و فناوری مالی آن بسیاری از زیرساخت‌های کلاسیک و بانکداری سنتی را کاهش می‌دهد و کلاه‌برداری در آن بسیار کمتر است زیرا شفافیت بالایی در معامله‌گری آن وجود دارد. البته باید دانست نمی‌توان بیت کوین را ابزار مالی کاملاً بدون دردسر دانست بلکه خطرات آن نسبت به زیرساخت‌های کلاسیک مالی کمتر است.

یکی از امکاناتی که بیت کوین به دارندگان این پول می‌دهد، خرید و پرداخت هر چیزی از داخل فروشگاه‌ها یا به‌صورت آنلاین است. البته این سبک از برداشت پول از بیت کوین در برخی از کشورها مانند ایران همچنان وجود ندارد ولی خیلی از افراد روزانه سفارش‌ها خود را از طریق بیت کوین پرداخت می‌کنند. این خدمات تا سال ۲۰۱۶ محدود به منطقه‌ی سپا، یعنی حوزه‌ی پرداخت یکپارچه‌ی یورو محدود و پرداخت قبوض از طریق آن امکان‌پذیر بوده است.

ریسک در بیت کوین

آیا بیت کوین در ایران قانونی است یا خیر؟

در استفاده از بیت کوین این سؤال ایجاد می‌شود آیا بیت کوین در ایران قانونی است یا خیر؟ باز کردن حساب کاربری بیت کوین و خرید آن تا امروز با منع قانونی روبه‌رو نبوده و تاکنون سرمایه‌گذاری و نگهداری از آن مشکلی ایجاد نکرده است. بیت کوین ارزی جدید و نو است به همین دلیل زیرساخت‌ها و اصول مرتبط با آن هنوز در برخی از کشورها مانند ایران طراحی و پیاده‌سازی نشده است. برای استخراج بیت کوین به دستگاه ای‌سیک (ASIC) نیاز است و تا سال ۱۳۹۸ ورود این دستگاه‌ها در ایران ممنوع بوده به همین دلیل تا آن سال استخراج ارز بیت کوین در ایران به‌صورت قانونی وجود نداشت. در حال حاضر با دریافت مجوز از وزارت صمت واردات این دستگاه‌ها مجاز است ولی همچنان هیچ یک از بانک‌ها، صرافی‌ها و مؤسسات مالی اجازه‌ی فعالیت در این حوزه را ندارند.

خرید و فروش بیت کوین

خرید و فروش بیت کوین یکی از راه‌های ساده و رایج برای به دست آوردن ارز دیجیتال است. همان طور که متخصصان بازار سرمایه و افراد فعال در حوزه‌ی بورس روزانه نوسانات ارزی را بررسی و گاهی ریسک می‌کنند در بازار بیت کوین نیز خرید و فروش صورت می‌گیرد.

معامله کردن بیت کوین یکی از آسان‌ترین و سودمندترین روش‌های به دست آوردن پول یا ارز دیجیتال است. قیمت بیت کوین نیز همواره در نوسان است و به طور منظم بالا و پایین می‌رود از این رو معامله‌گران باتجربه و توانا می‌توانند با پیش‌بینی دقیق افزایش‌ها یا کاهش‌ها در ارزش بیت کوین، به سود برسند.

خرید و فروش بیت کوین در چند مرحله‌ی ساده انجام می‌شود که عبارت است از:

  • نصب کیف پول بیت کوین
  • ارتباط با یک فروشنده یا یک صرافی معتبر (آنلاین یا حضوری)
  • واریز پول
  • ارسال آدرس کیف پول برای واریز بیت کوین
  • انتقال بیت کوین

با معامله کردن در بیت کوین ممکن است در طی مدت زمان کوتاه، سرمایه و پول زیاد و چشمگیری به دست بیاید به همین دلیل هیچ‌گاه از معامله بیت کوین نباید غافل شد. معامله‌ی بیت کوین به چندین روش صورت می‌گیرد، یکی از بدیهی‌ترین روش‌های معامله آن مبادله بیت کوین با هر ارز محلی دیگر یا تبدیل آن ارز به بیت کوین است. تا سال ۲۰۱۶ بزرگ‌ترین بازار معامله‌ی ارز رایج چین بوده است. در این کشور بیت کوین در برابر یوآن چین معامله می‌شود به همین دلیل دسترسی به پول این کشور جهت اهداف معاملاتی بسیار سودبخش است. ارزهای دیگری که به‌راحتی به بیت کوین تبدیل می‌شوند یا بالعکس نیز عبارت‌اند از پوند انگلیس، دلار کانادا، یورو، روبل روسیه و دلار آمریکا.

با وجود نوسانات در بازار بانکداری سنتی و ارزهای دیجیتال، ارزش بیت کوین در طی یک دهه‌ی گذشته افزایش یافته است از این روز بسیاری از افراد حتی به مقدار کم از این ارز دیجیتال برای آینده نگهداری می‌کنند. برخی از افراد به بیت کوین به‌عنوان ابزار سرمایه‌گذاری نگاه می‌کنند و امیدوارند در دهه‌های آینده ارزش این پول چندین برابر شود. ارزش بیت کوین از اوایل سال ۲۰۱۶ تا دسامبر سال ۲۰۱۷ بسیار افزایش یافت و تا مرز بیست هزار دلار رفت و این موضوع افراد دارای حساب‌های بیت کوین را بسیار خشنود کرد اما در سال ۲۰۱۸ رشد ارزش این پول تقریباً متوقف شد.

تفاوت بیت کوین و بلاک چین

برخی بر این باور هستند که بیت کوین و بلاک چین یکی هستند ولی این تصور کاملاً اشتباه است. بلاک چین پلتفرمی برای ثبت اطلاعات و داده‌های مربوط به بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال است. یعنی در این پلتفرم سوابق تراکنش‌های مربوط به ارزهای دیجیتال ثبت می‎‌شود. بلاک چین در واقع همانند یک دفتر کار ما به‌صورت آنلاین است که تمامی تراکنش‌ها و اطلاعات مربوط به شبکه پرداخت همتا به همتا را ثبت و ضبط می‎کند. بلاک چین در کنار بیت کوین انتقال ارز در سراسر دنیا را راحت‌تر کرده‌اند و این امکان را به افراد می‌دهند تا بدون نیاز به یک سازمان مرکزی و نظارتی ارز خود را در هر جای دنیا جابه‌جا کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.