بیت کوین چیست؟

تجارت و کسب درآمد در دنیای جدید با چند صد سال گذشته بسیار متفاوت شده است. به سبب حضور اینترنت و تکنولوژی انواع ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین به وجود آمده که تمامی افراد جهانی توانایی استفاده از آن‌ها را دارند. پول دیجیتال در مقابل سیستم کسب درآمد به‌صورت کلاسیک و سنتی قرار دارد به همین دلیل در قدم اول سؤالات و ابهامات زیادی برای افراد ایجاد می‌کند. 

تاریخچه بیت کوین

بیت کوین دقیقاً چیست؟ چطور ممکن است پول دیجیتال وجود داشته باشد؟ آیا استفاده از بیت کوین از نظر قانونی مسئله دارد؟ بیت کوین را می‌توان به وجه نقد تبدیل کرد؟ بیت کوین شکل جدیدی از پول است و به‌عنوان ارز دیجیتال شناخته شده است. فردی به نام «ساتوشی ناکاموتو» این پول را طراحی کرده و هدف او از این کار ارائه‌ی یک شیوه‌ی پرداخت کاملاً جدید برای پایان دادن به روش‌هایی که همه‌ی مردم جهان برای پرداخت آنلاین استفاده می‌کنند، بوده است. به‌طور کلی منشأ پیدایش بیت کوین یک سیستم مالی غیرمتمرکز برخواسته از میان تعدادی سران تصمیم‌گیرنده‌ی جهانی بوده و این فکر پس از فراز و فرود‌های اقتصادی و بحران مالی در سال ۲۰۰۸ شکل گرفته است. «ساتوشی ناکاموتو» با این اندیشه که دیگر زمان طراحی و ظهور یک سیستم مالی جدید فرارسیده ارز دیجیتال را ارائه کرد. او بر این باور بود نظام مالی جدید باید متفاوت از زیرساخت‌‌های مالی موجود باشد و حتی به‌عنوان یک نیروی اخلالگر معرفی شود. «ناکاموتو» برای جلوگیری از مشکلات مالی و بحران‌های اقتصادی قرن بیست و یکم که بانک‌ها را به‌شدت تحت تأثیر قرار داده‌اند سیستم تمرکززدایی در ارز دیجیتال را ایجاد کرده است. تمرکززدایی یعنی همه‌ی افراد بخشی از اکوسیستم بیت کوین هستند و عملکرد همه در آن تأثیرگذار است.

این توسعه‌دهنده این پول را به‌گونه‌ای طراحی کرده که به‌جای آنکه به یک دولت یا بانک وصل باشد، به همه‌ی افراد تعلق دارد. او این نوع سیستم را همتا به همتا نام‌گذاری کرده است و طبق آن همه‌ی افراد با هم شبکه‌ی بیت کوین را تشکیل می‌دهند. در واقع بدون کاربران هیچ بیت کوینی وجود ندارد. بیت کوین تا سال ۲۰۱۱ تقریباً هیچ ارزش مالی نداشت و پس از این سال ارزش آن به‌کندی پیش رفت. در سال ۲۰۱۳ بیت کوین در نقطه‌ی اوج خود به قیمت بالای ۱۱۰۰ دلار رسید و توجه همگان را به خود جلب کرد. قیمت بیت کوین را کاربران آن و براساس اصل عرضه و تقاضا در بازار آزاد تعیین می‌کنند به همین دلیل هر روزه قیمت آن ممکن است تغییر کند. عرضه‌ی بیت کوین به بیست و یک میلیون کوین محدود است که طبق برنامه‌ی آن قرار است تا سال ۲۱۴۰ به دست آید. هیچ کس نمی‌داند دلیل انتخاب بیست و یک میلیون چیست، برخی از افراد بر این باور هستند این عدد مربوط به یک معادله‌ی ریاضی است که طبق آن مقدار کوین موجود تا سال ۲۱۴۰ با توجه به اینکه پاداش‌ها هر چهار سال یک بار به نصف می‌رسند، بیست و یک میلیون می‌شود.

بیت کوین سیستم دفتر کل باز دارد. یعنی هر فرد در هر کجای جهان می‌تواند هر تراکنش مالی را در زمان واقعی روی دادن آن مشاهده کند. این قابلیت شگفت‌انگیز است و افراد زیادی به‌خصوص فعالان حوزه‌ی اقتصاد و بانکداری را به خود جلب کرده است. فناوری بیت کوین گزینه‌ها و قابلیت‌های فناورانه و بی‌سابقه‌ای ارائه می‌کند که سال‌ها پیش فقط رؤیای آن وجود داشت از این رو بسیاری از افراد شیفته‌ی استفاده از آن هستند. استفاده از بیت کوین مستلزم شناخت فناوری آن و کشف تمام ظرفیت‌های این شیوه‌ی پرداخت است به همین دلیل بهتر است پیش از خرید و استفاده از آن حتماً قوانین و اصول آن مطالعه و بررسی شود.

تاریخچه بیت کوین

خرید و فروش بیت کوین

بیت کوین پول رسمی و رایج نیست و یک شیوه‌ی پرداخت آنلاین در دنیای واقعی است. بیت کوین یک شیوه‌ی پرداخت غیرمتمرکز است این بدین معنا است که هیچ دولت یا نهاد رسمی آن را کنترل نمی‌کند. این سیستم پرداخت غیرمتمرکز برای همه‌ی افراد در سراسر دنیا است و در کل دنیا یک ارز دیجیتال یکسان است. یعنی مهم نیست ارز فیزیکی یک کشور چه باشد، بیت کوین بنا به درخواست دارنده‌ی آن به معادلی نزدیک به هر ارز محلی تبدیل می‌شود. همچنین برخی از پلتفرم‌های مربوط به ارز بیت کوین این امکان را می‌دهند که بیت کوین خود را با یک ارز جهانی که لزوماً ارز محلی فرد استفاده‌کننده نیست، مبادله کنند. برای مثال اگر صاحب بیت کوین در ایران زندگی می‌کند و پول فیزیکی در ایران ریال است، ایشان می‌توانند در ازای بیت کوین خود دلار آمریکا، یورو، یا پوند انگلیس دریافت کنند.

بیت کوین با شفافیت و نامتمرکز بودن خود در حال تبدیل به یک ابزار قدرتمند و محبوب در سراسر دنیا است. بیت کوین سیستم مالی کنونی و قواعد آن را ندارد و به همه‌ی افراد بدون داشتن حساب بانکی و عدم دسترسی به خدمات بانکی اجازه‌ی استفاده را می‌دهد. بیت کوین دهکده‌ی جهان را به سمت یک نظام عاری از پول نقد سوق می‌دهد و ممکن است تا چند سال آینده همه‌ی افراد تنها از این پول استفاده کنند. 

برای خرید و بهره‌برداری از بیت کوین در قدم اول باید پول فیزیکی و رایج خود را به ارز دیجیتال تبدیل کرد. برای این کار به یک صرافی نیاز است، یک صرافی بیت کوین معمولاً به شکل یک وب‌سایت است. برای ایجاد حساب کاربری در مرکز آنلاین مبادله‌ی بیت کوین در قدم اول باید اطلاعات اولیه خود را وارد کرد تا ایمیل تائید حساب فرستاده شود. پس از ارسال ایمیل، ثبت‌نام رسمی اتفاق می‌افتد، برای این مرحله باید برخی از اسناد و اطلاعات خاص مانند مدرک شناسایی شخصی را در اختیار داشت.  

خرید بیت کوین به‌صورت حضوری نیز امکان‌پذیر است. از طریق این روش می‌توان برای ورود به دنیای ارز دیجیتال استفاده کرد. در خرید حضوری امکان آشنایی با انتقال همتا به همتا وجود دارد و همچنین فرد می‌تواند با افراد جدید و هم‌فکر و علاقه‌مند به بیت کوین آشنا شود.

هر فرد پس از ایجاد حساب کاربری خود صاحب یک کیف پول می‌شود. آدرس کیف پول بیت کوین بسیار پیچیده است و یک ردیف طولانی از اعداد و حروف کوچک و بزرگ است. به خاطر سپردن این اعداد و حروف غیرممکن است و برای امنیت بیشتر به این شکل طراحی شده است. اگر به مقاله‌های بیت کوین علاقه دارید پیشنهاد می‌کنیم مقاله تحول دنیای اقتصادی با بیت کوین را هم بخوانید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.