ایران در افت ارزش پول ملی رکورد زده!

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفته «ایران در افت ارزش پول ملی رکورد زده» و مهم‌ترین دلایل اون رو هم تورم و پایین نگه‌داشتن دستوری قیمت ارز طی سال‌های گذشته دانسته.

به‌گزارش ایسنا، مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران در نشست هیئت نمایندگان این اتاق گفته: «متأسفانه اقتصاد ایران از نظر شاخص‌های اقتصادی در بعضی حوزه‌ها شرایط مطلوبی نداره و اگه برنامه‌ریزی درستی انجام نشه، فشار اقتصادی روی اقشار کم‌درآمد جامعه افزایش پیدا می‌کنه».

خوانساری با اشاره به افت ارزش پول ملی طی سال‌های گذشته، ادامه داده: «متأسفانه طی سال گذشته بالاترین سرعت افت ارزش رو به ثبت رسوندیم. آمار اشتغال هم نشون میده در سال ١٣٩٩، تعداد افراد شاغل از حدود ۲۴ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر، به حدود ۲۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر کاهش یافته که بخش مهمی از اون تحت‌تأثیر شیوع کرونا رخ داده».

به‌گزارش اکوایران، به‌عقیده بسیاری از کارشناسان اقتصادی، تحریم‌های همه‌جانبه منجر به بی‌ثباتی‌های اقتصادی، موجب ‌شده آینده اقتصادی کشورمون در هاله‌ای از ابهام قرار بگیره. کاهش درآمد‌های ارزی هم موچب جهش در نرخ ارز شده. همه این اتفاقات باعث شده‌ن با در نظر گرفتن تورم ۴۵ درصدی سال ۹۹، تورم دهه ۹۰ به رقم بی‌سابقه ۷۸۶ درصد برسه تا رکورد جدیدی در تورم دهه‌ای ایران هم به ثبت برسه!

خوانساری، رئیس اتاق تهران با بیان اینکه تاب‌آوری اقتصاد ایران در رتبه ۱۲۸ بین ۱۳۰ کشور قرار داره، گفته ترکیه در رتبه ۶۰ این فهرست قرار گرفته، اما فعالان اقتصادی و اقشار کم‌درآمد در ایران، فشار بالایی را تجربه می‌کنند. تعداد خانوارهای زیر خط فقر، از ۱۵ درصد به ۳۰ درصد کاهش یافته و این برای ما زنگ خطر محسوب می‌شه.

خوانساری به مشکلات موجود در نظام بودجه‌ریزی کشور هم اشاره کرده و گفته: «برآوردها حاکی از این هستن که میزان بودجه در سال ۱۴۰۰ حدود ۱۴۰ درصد رشد داشته. اگرچه بخشی از اون در صورت تحقق به بودجه اضافه می‌شه، اما در نهایت کسری بودجه بسیار محتمل».

به‌گفته وی، با توجه به سرعت بالای رشد نقدینگی، نرخ تورم در اقتصاد ایران دورقمی شده و اگر در این روند تغییری ایجاد نشه، تا پایان سال هم‌چنان تورم دورقمی خواهیم داشت.

رئیس اتاق تهران با اشاره به برخی مشکلات داخلی در دشوارتر کردن شرایط اقتصادی کشور، خاطرنشان کرده: «برآوردها از عملکرد دوماهه تجاری نشون میده که میزان واردات حدود ۳۸ درصد و صادرات حدود ۴۸ درصد افزایش یافته. با این وجود، میزان ماندگاری کالاها در گمرک از حدود ۲۰ روز، در دوران پیش از کرونا، امروز به ۵۰ روز رسیده و این در حالی است که هر روز توقف کالا، یک‌درصد به قیمت تمام‌شده محصول اضافه می‌کنه»!

حالا به نظر می‌رسه با توجه به رشد بالای متغیرهای پولی و سرکوب ابزار کنترل نرخ تورم و کسری بودجه، در آینده شاهد تورم بالاتری هم باشیم. واقعیت این که بدون اصلاحات ساختاری و بالارفتن کیفیت سیاست‌های اقتصادی، و صدالبته لغو تحریم‌ها، نمی‌شه انتظار تغییر چشم‌گیری در وضعیت اقتصاد کشورمون داشته باشیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

three × four =