کیف پول دیجیتال چگونه مشارکت مالی را افزایش می‌دهد؟

اکثر افراد می‌توانند از ابزارهای بانکی مختلف، مثل واریز یا برداشت پول از یک حساب، استفاده از امکانات خودپرداز، انجام معاملات دیجیتالی در فروشگاه‌های مواد غذایی و مراکز خرید و بسیاری از موارد دیگر استفاده کنند. با این حال همه‌ی افراد نمی‌توانند از این مزایا لذت ببرند. براساس گزارش بانک جهانی، حدود ۱.۷ میلیارد نفر در دنیا به هیچ یک از امکانات بانکی دسترسی ندارند. این آمار می‌تواند بسیاری از افراد را شگفت زده کند اما چرا اینچنین است؟

چرا بسیاری از مردم از بانک استفاده نمی‌کنند؟

برای درک این وضعیت به مثالی از ایالات متحده آمریکا توجه کنید. طبق نظرسنجی FDIC حدود ۷ درصد از خانوارهای آمریکایی حساب بانکی ندارند. خانواده‌هایی که به حساب پس‌انداز و سایر خدمات بانکی دسترسی ندارند به عدد ۹ میلیون می‌رسد. به دنبال آن، از آنجایی که با بانک در ارتباط نیستند، سابقه‌ی اعتباری و نمره ضعیفی دارند. دلایلی مختلفی برای عدم استفاده از خدمات بانکی وجود دارد، برخی از این دلایل عبارتند از :

 • عدم اعتماد به جریان اصلی بانکداری
 • تاریخچه اعتبار ضعیف
 • نداشتن درآمد ثابت
 • راحتی و دسترسی
 • بیکاری
 • ورشکستگی

با درنظر گرفتن آنکه این نظرسنجی در کشور آمریکا انجام شده، می‌توان حدس زد در کشورهای توسعه نیافته‌ی آسیایی و آفریقایی، شرایط می‌تواند از این بدتر هم باشد.

طی سال‌ها تکنولوژی به حل بسیاری از مسائل و ریشه کن کردن مشکلاتی که پیش‌تر غیرممکن بود، کمک کرده است. این مسئله نیز به کمک فناوری قابل حل است و تکنولوژی به کار گرفته شده، معاملات دیجیتالی از طریق کیف پول موبایل است. بله کیف پول موبایل می‌تواند ابزاری موثر برای از بین بردن جمعیت بدون حساب بانکی در دنیا باشد. اما چگونه؟

افزایش مشارکت مالی با کیف پول

کیف پول موبایل، یک راه حل عالی برای آن دسته از افرادی است که می‌خواهند بدون داشتن حساب بانکی، به خدمات شبه بانکی دسترسی داشته باشند. این دسته از کیف پول‌ها از چند جهت مانند یک حساب بانکی کار می‌کنند. به ترتیب به مشتری این امکان را می‌دهد تا از خدماتی مثل پرداخت، ذخیره‌ی وجوه، انتقال پول به حساب‌های مالی دیگر کاربران استفاده کنند.

کیف پول‌های دیجیتال کاملا شبیه حساب‌های عادی هستند. با این حال تفاوت‌های اساسی با یکدیگر دارند. برای افرادی که از خدمات بانکی استفاده نمی‌کنند، این تفاوت‌ها اهمیت چندانی ندارد. امروزه، میلیون‌ها نفر از پول تلفن همراه و خدمات کیف پول استفاده می‌کنند.

کیف پول‌های موبایل به میزان قابل توجهی وابستگی مشتری به پول نقد را کاهش داده است. این مسئله امنیت مالی را افزایش می‌دهد. هم‌چنین، خطرات مرتبط با جابجایی پول نقد مانند کلاهبرداری، ضرر و سرقت را کاهش می‌دهد. در بسیاری از کشورها کیف پول‌های موبایل ضرورت واسطه‌ها را برای انتقال پول از بین برده و در نتیجه شفافیت کلی را افزایش می‌دهد.

کیف پول تلفن همراه، خرید و فروش را آسان‌تر می‌کند. افراد می‌توانند برای پرداخت و دریافت هزینه‌ خدمات و کالا از کیف پول موبایل استفاده کنند. مشارکت زنان، برای ورود مالی در مقیاس وسیع بسیار ضروری است. اینجا جایی است که پول موبایل و کیف پول موبایل وارد بازی می‌شود زیرا این خدمات برای زنان از جذابیت زیادی برخوردار است.

اغلب دولت‎‌ها در سراسر جهان به اهمیت خدمات کیف پول و افزایش شمول بانکی در کشور خود واقف هستند. به همین علت آنها در حال تنظیم چهارچوب‌های نظارتی هستند که به شکوفایی این خدمات منجر می‌شود.

 • انعطاف‌پذیری لازم
 • فراهم کردن شرایط برابر برای سرویس‌های کیف پول همراه
 • اطمینان از امنیت کیف پول تلفن همراه
 • مقررات ساده برای نمایندگان واسطه
 • امکان همکاری با ارائه دهندگان

کیف پول موبایل، یک روش تاثیرگذار برای استفاده از ابزارهای مالی در سراسر جهان است. راحتی، سرعت، امنیت ارائه شده، می‌تواند توجه بسیاری از افرادی را که به بانک‌های بزرگ و اصلی اعتماد ندارند را جلب کند. به همین علت، این نوع کیف پول می‌تواند مانند پلی بین خدمات بانکی و افراد بدون حساب بانکی عمل کند. افزون بر این، حمایت بی‌قید و شرط دولت‌ها کار را برای ارائه دهندگان کیف پول موبایل کاملا ساده می‌کند. به این ترتیب فراگیری حداکثری آن را تضمین می‌کند و شامل افزایش مشارکت مالی می‌شود.

این فقط یک شروع است و در سال‌های آینده ممکن است شاهد تحولات و نوآوری‌های جدیدی در بازار کیف پول موبایل باشید. این امر موجب می‌شود تسهیلات بانکی ساده‌تر، سریع‌تر شود و به راحتی در دستری مردم قرار بگیرد. با استفاده از خدمات کیف پول دیجی‌پی پرداخت باهوش داشته باشید.

 

1 نظر
 1. امیر حسین درزی می گوید

  عالی است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

five + 11 =