سافت فورک تپروت قابلیت‌های رمزنگاری و حفظ حریم خصوصی رو در شبکه بیت‌کوین افزایش می‌ده. به‌گزارش دیجی‌پی، به‌نقل از وب‌سایت کوین‌تلگراف، سافت فورک تپروت (Taproot) شبکه بیت‌کوین بعد از اجماع ۹۰درصدی ماینرها و استخرهای استخراج بین بلاک‌های شماره ۷۰۹۴۸۸ تا ۷۰۹۶۳۲ باموفقیت فعال شد.

این بزرگ‌ترین ارتقای شبکه بیت‌کوین از اوت ۲۰۱۷ (مرداد ۱۳۹۶) تاکنون به شمار می‌ره و هدف اصلی اون، بهبود قابلیت‌های رمزنگاری و حفظ حریم خصوصی روی این شبکه محسوب می‌شه.

سافت فورک مذکور برای رسیدن به این هدف، مفهوم جدید به‌نام MAST رو ارائه داده که به‌گفته همپس شوبرگ (Hampus Sjoberg)، توسعه‌دهنده برجسته بیت‌کوین، می‌تونه با ارائه صرفا اون قسمت‌های مربوط به انتقال از قراردادهای هوشمند، به کارآمدتر کردن و خصوصی‌تر کردن این قراردادها کمک کنه.

شوبرگ تأکید کرده فعال‌سازی تپروت نشون می‌ده که بیت‌کوین می‌تونه دوباره ارتقای شبکه داشته باشه؛ نکته‌ای که برای افزایش طول عمر این شبکه خیلی اهمیت داره. این توسعه‌دهنده قدیمی بیت‌کوین گفته: «فکر می‌کنم این بزرگ‌ترین پیروزی است»!

شوبرگ که توسعه‌دهنده کیف پول بلیکست (Blixt Wallet) روی شبکه بیت‌کوین لایتنینگ (Lightning) هم است، عقیده داره ارتقای تپروت امکان بررسی قابلیت‌های خارج از زنجیره رو فراهم می‌کنه تا بار زیادی روی گره‌های بیت‌کوین در شبکه وارد نشه.

طی عمر ۱۳ساله بیت‌کوین، این شبکه به‌روزرسانی‌های کوچک و بزرگ یا فورک‌های سافت و هارد متعددی رو از سر گذرونده که در اون میون، شبکه لایتنینگ موفقیت‌های زیادی داشته، اما برای ارزیابی عملکرد تپروت، باید کمی زمان بگذره.

روز ۲۸ سپتامبر (۶ مهر) بود که شبکه لایتنینگ افزایشی ۱۶۰درصدی در تعداد نودها یا گره‌های خودش، در بازه زمانی ۱۲ماهه رو به ثبت رسوند. علاوه بر اون، جهشی ۱۷۰درصدی در تعداد کانال‌ها نسبت به ژانویه ۲۰۲۱ هم داشت.

در روز ۱۱ نوامبر (۲۰ آبان)، و پیش از اجرای سافت فورک تپروت، ظرفیت شبکه بیت‌کوین در اوج تاریخی ۳۲۲۰ بیت‌کوین قرار داشت که معادل حدود ۲۱۰میلیون دلار بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *