آیا خودروی من به دزدگیر نیاز دارد؟

حادثه‌ی دزدی از اتومبیل یکی از اتفاقاتی است که روزانه خبرش را می‌شنویم. این روزها اگر ماشینتان را جای مناسبی پارک نکنید یا از قفل بودن درها و بالا بودن کامل شیشه‌ها مطمئن نشوید احتمال زیادی دارد با صحنه‌ی ناخوشایند دزدیده شدن وسایلتان از داخل داشبورد، روی صندلی‌ها یا حتی صندوق‌عقب مواجه شوید یا حتی ماشینتان به‌کلی دزدیده شود. ماشین دارایی ارزشمندی است و خرید آن هزینه‌ی زیادی دارد، بنابراین بهتر است برای مراقبت از آن تمهیداتی را بیندیشید تا با یک خسارت جدی مواجه نشوید. یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌توانید برای حفاظت از ماشین انجام دهید نصب دزدگیر مناسب است تا در مواقع ضروری از خطری که ماشین را تهدید می‌کند مطلع شوید.

تاریخچه دزدگیر اتومبیل

اختراع اولین دزدگیرهای اتومبیل به دهه‌ی ۱۹۲۰ میلادی برمی‌گردد. در این سیستم صاحب وسیله‌ی نقلیه می‌توانست ترکیبی از سوئیچ‌ها را فعال کند و به‌این‌ترتیب فقط کسی که توالی این سوئیچ‌ها را می‌دانست می‌توانست ماشین را روشن کند و اگر ترکیب را اشتباه وارد می‌کرد این دزدگیر شروع به تولید صدا می‌کرد.

انواع سیستم‌های امنیتی اتومبیل

سیستم‌های امنیتی اتومبیل دسته‌بندی‌های مختلفی دارند. این سیستم‌ها را می‌توان در دسته‌بند‌ی‌های کارخانه‌ای و سفارشی قرار داد یا از روی نحوه‌ی تنظیم و فعال شدن آن‌ها به دودسته‌ی active  و passive  تقسیم کرد. همچنین می‌توان دزدگیرها را در دسته‌های باصدا و بی‌صدا هم قرار داد.

سیستم‌های هشدار active  و passive

اگر از سیستم هشدار اکتیو یا فعال استفاده می‌کنید باید آن را با یک دکمه فعال کنید. اگر زدن این دکمه را فراموش کنید حتی درصورتی‌که کسی وارد اتومبیلتان بشود هم دزدگیر کار نخواهد کرد. عملکرد سیستم‌های passive به این صورت است که با خاموش شدن موتور و برداشتن سوئیچ خودبه‌خود فعال می‌شوند. این نوع دزدگیرها حتی اگر کسی بتواند بدون سوئیچ وارد ماشین شود چرخ‌ها را قفل می‌کنند و نمی‌گذارند ماشین حرکت کند.

سیستم‌های هشدار کارخانه‌ای و سفارشی

سیستم‌های هشدار کارخانه‌ای سیستم‌هایی هستند که در کارخانه روی اتومبیل نصب می‌شوند و خود تولیدکننده آن‌ها را برای اتومبیل در نظر گرفته باشید. این نوع سیستم‌های هشدار می‌توانند active یا passive باشند و معمولاً حداقل‌های ایمنی را برای اتومبیل شما ایجاد می‌کنند. اما اگر می‌خواهید از اتومبیلتان مراقبت جدی‌تری کرده باشید بهتر است یک سیستم دزدگیر سفارشی تهیه کنید. دزدگیرهای سفارشی انواع و قیمت‌های مختلفی دارند و به شیوه‌های مختلف شما را از خطراتی که اتومبیلتان را تهدید می‌کند مطلع می‌کنند. برای تهیه‌ی چنین دزدگیرهایی بهتر است ماشینتان را پیش یک متخصص ببرید و از آن‌ها بخواهید بهترین گزینه‌ها را به شما معرفی کنند.

دزدگیرهای با صدا و بی‌صدا

همان‌طور که از نامش پیداست دزدگیرهای با صدا دزدگیرهایی هستند که هنگامی‌ که کسی اقدام به بازکردن در، شیشه‌ها یا صندوق اتومبیل کند سروصدای زیادی تولید می‌کنند. این صدا معمولاً به‌قدری زیاد است که در فاصله‌‌ی خوبی شنیده می‌شود اما ازآنجایی‌که معمولاً یک برخورد کوچک هم می‌تواند این دزدگیرها را تحریک کند خیلی وقت‌ها آژیر بیخود به صدا در می‌آید. در مقابل آژیرهای بی‌صدا، هنگامی‌ که کسی سعی کند وارد ماشینتان شود، سیگنالی را از طریق یک دستگاه الکترونیکی که می‌تواند موبایلتان یا دستگاهی که سازنده در اختیارتان قرار داده باشد، برایتان می‌فرستد. هرچند این سیستم مطمئن‌تر است اما چون صدایی ندارد نمی‌تواند افرادی که اطراف ماشین هستند را مطلع کند و ممکن است شما دیر برسید. بهتر است پس از خرید اتومبیل جدیدتان هزینه‌ای را برای خرید دزدگیر در نظر بگیرید تا بعدها مجبور به پرداخت هزینه‌های گزاف ناشی از خسارت یا دزدی نشوید. می‌توانید از گزینه خرید قسطی کالا هم استفاده کنید. نصب دزدگیر مناسب برای حفاظت از اتومبیل کار عاقلانه‌ای است که می‌تواند باعث شود با آرامش خاطر بیشتری ماشینتان را در محل‌های عمومی پارک کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × one =