آیا بیت‌کوین شبیه طلاست؟

«طلای دیجیتالی» یکی از رایج‌ترین صفاتیِ که برای بیت‌کوین به کار می‌برن. سرمایه‌گذارهای این رمز ارز، انتظار ندارن که رفتاری مثل طلا در بازارهای امروز داشته باشه، بلکه انتظار دارن روزی برسه که پادشاه بازار رمز ارزها، همون اهمیت تاریخی رو پیدا کنه که امروزه طلا در فرهنگ‌ها و جوامع مختلف داره.

جورج کالودیس (George Kaloudis) از کارشناس‌های حوزه رمز ارز، اخیرا به نکته‌ای اشاره کرده مبنی بر اینکه بیت‌کوین هرگز مثل طلا نمی‌شه؛ چون طلا چه در خاک باشه و چه در جیب، همیشه طلاست! اما بیت‌کوین، فناوری محسوب می‌شه و به‌روزرسانی هم جزو ماهیت فناوری‌هاست. این ویژگی رو همین الان هم در مسیر پیشرفت شبکه بیت‌کوین به‌سوی به‌روزرسانی‌ای موسوم به تپروت (Taproot) می‌بینیم.

اما تپروت چیه؟ تپروت مجموعه‌ای از چندین پیشنهاد برای بهبود عملکرد این شبکه‌ست. از مهم‌ترین پیشنهاداتی که بین اون‌ها می‌بینیم، اضافه‌شدن کارایی‌های دیتاست که می‌تونه فشار سمت عرضه رو در بازار کارمزد معاملات بیت‌کوین کاهش بده.

علاوه بر این، به‌روزرسانی‌هایی هم برای معاملات چندامضایی وجود خواهد داشت. این ویژگی بیت‌کوین برای متولیان استخراج و معامله بیت‌کوین و سایر سازمان‌هایی که نظارت‌های مستقیمی بر این رمز ارز دارن، فوق‌العاده خواهد بود. در ادامه این نوشته دیجی‌پی، روی همین موضوع تمرکز می‌کنیم.

آدرس‌های چندامضایی (multi-signature addresses) ابزاری برای سازمان‌های متولی بیت‌کوین هستن. تپروت به‌روزرسانی‌هایی برای آسون‌تر کردن استفاده از چندامضایی و بهبود رعایت حریم خصوصی خواهد داشت؛ برای نمونه، دیگه نمی‌شه معامله تپروت چندامضایی رو از سایر معاملات تپروت متمایز کرد. این ویژگی برای سازمان‌هایی عالیِ که به معاملات چندامضایی نیاز دارن، اما نمی‌خوان روی شبکه جار بزنن که از اون‌ها استفاده می‌کنن.

ماهیت ناشناس‌بودن بیت‌کوین هم باعث نقدهای فراوونی شده، مبنی بر اینکه این شبکه رو می‌توان برای مقاصد مجرمانه استفاده کرد! اما همین ناشناس‌بودن، امنیت بیشتری برای اپراتورهای قانونی هم به ارمغان آورده. در دنیای اینترنت هیچ‌کس نمی‌دونه شما واقعا چه کسی هستید؛ در دنیای بیت‌کوین هم کسی نمی‌فهمه که شما مؤسسه مالی هستید یا نه! درست به همین خاطر استفاده از شبکه بیت‌کوین برای سازمان‌ها، به‌معنای کاهش احتمال حملات سایبری محسوب می‌شه.

نمودار بالا نشون می‌ده که کاربران چندامضایی فعلی چقدر برای کل شبکه قابل‌مشاهده هستن. بعد هم این سؤال رو به ذهن متبادر می‌کنه که با رشد قابلیت چندامضایی در سطوح پایین این شبکه، آیا واقعا توجیهی برای اضافه‌کردن این ویژگی‌ها وجود داره؟

چه‌بسا نقص‌های کنونی قابلیت چندامضایی، مانعی برای پذیرش اون باشن. اما تپروت می‌تونه با بازکردن درها به‌سوی استفاده بیشتر، این مشکل رو رفع کنه. در واقع می‌تونه خدمات متولیان این حوزه رو بهبود بده و شکل‌های سرمایه‌گذاری رو جذاب‌تر کنه. شاید هم در نهایت یکی از ویژگی‌های جدیدی بشه که هیچ‌کس استفاده نمی‌کنه!

البته بیشتر سرمایه‌گذاران حوزه فناوری، ریسک موجود در به‌روزرسانی فناوری رو درک می‌کنن. ریسک توسعه قابلیتی که هیچ‌کس استفاده نخواهد کرد هم وجود داره. اما توسعه‌دهنده‌های بیت‌کوین، برخلاف اتریوم، به‌روزرسانی‌های سازگار با گذشته رو ترجیح میدن. بعد از اجرای تپروت، کاربرها هم‌چنان می‌تونن از معاملات پیش از تپروت استفاده کنن. اما این مسئله برای ویژگی‌های حریم خصوصی چندامضایی تپروت شکست محسوب می‌شه. چرا؟ چون از اون به بعد، ناشناس‌موندن فقط در جمع معنی پیدا می‌کنه!

بهبود قابلیت چندامضایی، توسعه برنامه‌ها روی بیت‌کوین رو هم تسهیل می‌کنه. این مسئله برای سال ۲۰۲۱ اهمیت ویژه‌ای داره، چون امور مالی غیرمتمرکز، توکن‌های غیرقابل‌معاوضه و استیبل‌کوین‌ها، بازار صعودی رمز ارز (موسوم به بازار گاوی) رو حسابی تحریک کرده‌ان.

با نشونه‌های بیشتر و بیشتری که از تأیید استخراج‌کننده‌های بیت‌کوین دیده می‌شه، به نظر می‌رسه این شبکه، در نهایت تپروت رو خواهد پذیرفت. اما این مسئله که آیا کاربرها از قابلیت‌های تپروت استفاده خواهند کرد یا نه، در واقع آزمونی برای سازگارپذیری بیت‌کوین، و به‌طور گسترده‌تر، موندگاری اون به‌عنوان سرمایه‌گذاری روی فناوری‌های قابل‌به‌روزرسانی محسوب می‌شه.

از سوی دیگه، عدم‌توانایی در به‌روزرسانی یا انطباق این فناوری، ممکنِ شباهت بیت‌کوین به طلا رو بیشتر کرده و بر عبارت «طلای دیجیتالی» صحه بگذاره. شاید هم در نهایت هیچکدوم از این‌ها برای بیت‌کوین اتفاق نیفته!

به‌طور کلی بین رویدادهایی که در تاریخ بیت‌کوین وجود داشته، به‌روزرسانی تپروت کمترین توجه رو به خودش جلب کرده، اما این قابلیت رو هم داره که در بلندمدت، اهمیت خودش رو به همه ثابت کنه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.